Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 58/1974

Parintii mei au cumparat un imobil de 80mp cu o curte de 78mp. Terenul intra in proprietatea statului conf. legii 58/1974 si nu mai face obiectul vanzarii. Curtea este ingradita si in folosinta lor continua din 1978. In 2007 primesc titlu de proprietate pe terenul de sub casa. Fostii proprietari pot cere retrocedarea curtii din fata casei conf. legii 10/2001, sau e dreptul actualilor proprietari sa o revendice de le stat? multumesc pentru timpul acordat
persan, utilizator
Potrivit art. 36 din legea 18/1991 parintilor li se putea constitui dreptul de proprietate, in considerarea calitatii de proprietari ai constructiilor dobandite sub imperiul legii 58/1974, pentru terenul ocupat de constructii (categoria curti constructii).
Suprafata ar fi trebuit sa fie cea necesara folosintei normale a locuintei.
Pentru terenul ce excede acestei destinatii fostii proprietari puteau solicita reconstituirea dreptului de proprietate, dar, in temeiul legilor funciare.
Terenurile preluate de stat in baza legii 58/1974 nu pot face obiectul legii 10/2001.
Multumesc de promptitudine, intradevar legea 10/2001 nu face referire la 58/1974, in concluzie daca fostii proprietari nu au solicitat reconstituirea dreptului de proprietate al curtii, pot actualii proprietari sa faca aceasta in temeiul legilor funciare si pe baza actului de v/c care stipuleaza ca "se instrraineaza teren curte" delimitat cu dimensiuni si suprafata cu observatia : "terenul trece in propr. statului si nu mai face obiectul insrainarii"? Nu se specifica pe plan daca se refera la terenul de sub constructie sau curte, sau tot terenul, dar in act spune asa: "cota indiviza de 80mp din suprafata totala de 160mp aferenta drepturilor indivize de proprietate trece in proprietatea statului conf. 58/1974" fiind dupa intelegerea mea terenul de sub constructie. Dar restul de curte?
Multumesc
persan, utilizator
Solicitati emiterea Ordinului Prefectului in baza art. 36 din legea 18/1991 pentru curtea de 78 mp. Dosar la primarie, care va contine:
- cerere;
- copie act vanzare-cumparare original;
- istoric de rol fiscal;
- schita cadastrala a imobilului (casa si curte) executata de un expert autorizat;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte;
- acte stare civila ale parintilor.
Succes!