Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren intrat in proprietatea statului fara titlu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren intrat in proprietatea statului fara titlu valabil

Tatal meu a instrainat in 1988 casa parinteasca situata intr-un oras din jud. Dolj si mostenita de la parintii acestuia. Terenul intravilan in suprafata de 6000mp a trecut in proprietatea statului ca efect al fostei L.58/1974. Dupa instrainare s-a intors in Sibiu, unde isi avea domiciliul si a asteptat sa fie despagubit, dar despagubirea nu a sosit niciodata.
In 1992 a incercat sa revendice 5400mp din suprafata de teren, pe care se afla o livada de pomi fructiferi. Primaria i-a refuzat cererea motivand ca el nu beneficiaza de dispozitiile Legii 18/1991 si ca intreaga suprafata de teren i-a fost atribuita cumparatorului locuintei prin constituirea dreptului de proprietate in temeiul art.36 alin.3 din aceeasi lege. Dupa decesul tatalui meu am gasit cont. de v-c incheiat in 1988. M-am deplasat in orasul respectiv si am verificat registrul agricol din 1988, potrivit acestuia, cumparatorul casei a primit in folosinta 100mp. De asemenea, am cerut primariei, in scris, copii de pe urmatoarele documente: decizia Consiliului popular din 1988 prin care terenul in cauza a trecut in proprietatea statului si prin care tatal meu a fost despagubit. Raspunsul primariei dupa vreo 2ani: nu detine in arhiva documentele solicitate de mine, mai mult, cumparatorul casei nu a formulat nicio cerere pt. constituirea d. de p., intrucat, sustine primaria, costituirea d. de p. s-a facut ope legis. Cum poti sa te aperi in fata unor astfel de abuzuri comise de oameni pusi in functii pentru a respecta cetateanul si drepturile acestuia? De asemenea, tinand cont de faptul ca nu exista decizia Consiliului popular prin care terenul a trecut efectiv in proprietatea statului, ma intreb daca statul avea un titlu valabil asupra lui si putea sa-l atribuie cumparatorului locuintei?
La intrarea in vigoare a Legii nr. 247/2005 ati formulat cerere de reconstituire a dreptui de proprietate, ati parcurs procedura prevazuta de lege?
In martie 2009 am formulat o cerere catre comisia locala de fond funciar prin care am solicitat reconstituirea dreptului de proprietate in temeiul art. 36 alin.3 si alin.4 raportate la art. 23 si 24 din L.18/1991, republicata , modificata si completata.
Articolele la care faceti referire sunt aplicabile doar membrilor cooperatori care la data de 01.01.1990 aveau in posesie casa si terenul ("sunt si raman in proprietatea membrilor cooperatori casa si terenul aferent gradinii casei de locuit..."). Ma tem ca daca in 1990, cand s-a desfiintat CAP-ul, tatal dvs. nu detinea (si nu avea cum sa detina, pentru ca incheiase contractul de c-v) casa si curtea in cauza, nu cred ca articolele respective va sunt aplicabile.
In cazul dvs. cred ca se aplicau mai degraba prevederile legii 10/2001 privind imobilele preluate de stat in mod abuziv, in perioada 1945-1989 - puteati depune cerere la vremea respectiva pentru a primi despagubirile necesare.
Oricum, este tardiv, atat pentru legea 10/2001 cat si pentru legea 247/2005.
Solutia de a formula o cerere de reconstituire a d. de p. in temeiul art. 36 din L.18/1991 am luat-o dintr-un articol publicat in RRDP nr. 4/2008, si anume: "Aplicabilitatea dispozitiilor art. 36 alin. 2-4 din Legea fondului funciar nr.18/1991 republicata". Autorul opina: "Daca organele administrative de atunci au procedat in mod extensiv si abuziv, asa cum am aratat, fiind deposedat in mod nelegal de restul terenului, [...], in opinia noastra, acesta poate sa ceara reconstituirea d. de p. asupra terenului preluat abuziv de stat, fie in temeiul are. 36 alin. 3 din L. 18/1991 republicata, fie in temeiul L.10/2001". Terenul nu a fost cooperativizat, iar tatal meu nu a fost despagubit. Terenul a fost dobandit de bunica mea prin inzestrare in 1926.