Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale, TVA, accize pentru colectie monede din ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale, TVA, accize pentru colectie monede din argint

Doresc sa cumpar on line de la o firma din SUA un set de monede din argint, in valoare de 700 $.
Precizez ca aceste monede sunt noi, nu sunt antichitati, iar achizitia o fac in scop personal.
Doresc sa stiu ce taxe vamale, accize, TVA sau alte taxe ar trebui platite la sosirea in vama.
Va multumesc
Colectionarul a scris:

Doresc sa cumpar on line de la o firma din SUA un set de monede din argint, in valoare de 700 $.
Precizez ca aceste monede sunt noi, nu sunt antichitati, iar achizitia o fac in scop personal.
Doresc sa stiu ce taxe vamale, accize, TVA sau alte taxe ar trebui platite la sosirea in vama.
Va multumesc

Va salut. Ati gasit raspuns la aceasta intrebare? Si eu am aceasta nelamurire.
Veti plati TVA + comisonul specific metalelor pretioase ce se aplica la valoarea bunurilor.
Pentru detalii, consultati regulamentul de aplicare a Codului Vamal al Romaniei aprobat prin H.G. nr. 1.114/2001 (textul integral al acestor acte normative se regaseste la Sectiunea LEGISLATIE). De asemenea, consultati Legea nr. 141/1997 privind Codul Vamal al României si H.G. nr. 1.114 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Codului Vamal al Romaniei.