avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale, TVA, accize pentru colectie monede din ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale, TVA, accize pentru colectie monede din argint

Doresc sa cumpar on line de la o firma din SUA un set de monede din argint, in valoare de 700 $.
Precizez ca aceste monede sunt noi, nu sunt antichitati, iar achizitia o fac in scop personal.
Doresc sa stiu ce taxe vamale, accize, TVA sau alte taxe ar trebui platite la sosirea in vama.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 11:01, 3 Martie 2011
Colectionarul a scris:

Doresc sa cumpar on line de la o firma din SUA un set de monede din argint, in valoare de 700 $.
Precizez ca aceste monede sunt noi, nu sunt antichitati, iar achizitia o fac in scop personal.
Doresc sa stiu ce taxe vamale, accize, TVA sau alte taxe ar trebui platite la sosirea in vama.
Va multumesc



Va salut. Ati gasit raspuns la aceasta intrebare? Si eu am aceasta nelamurire.
Veti plati TVA + comisonul specific metalelor pretioase ce se aplica la valoarea bunurilor.
Pentru detalii, consultati regulamentul de aplicare a Codului Vamal al Romaniei aprobat prin H.G. nr. 1.114/2001 (textul integral al acestor acte normative se regaseste la Sectiunea LEGISLATIE). De asemenea, consultati Legea nr. 141/1997 privind Codul Vamal al României si H.G. nr. 1.114 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Codului Vamal al Romaniei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accize produse aur lumib78 lumib78 Buna ziua, O societate achizitioneaza din romania de la alta firma romaneasca niste pandantive din aur de 14 karate, personalizate cu denumirea firmei pe care ... (vezi toată discuția)
Ce tva platesc la cumpararea unei masini din america? truta_marian truta_marian Bună ziua. Ce lege să citesc pentru a afla ce TVA trebuie să plătesc la achiziţia unui autovehicul din S.U.A.? Vă mulţumesc. (vezi toată discuția)
Inel argint din sua AU Lucifer AU Lucifer Bună seara. Am comandat un inel de argint, este o replică dintr-un serial. La poșta americană, i s-a spus vânzătorului ca ar fi niște restricții în ... (vezi toată discuția)