Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesorala

Dupa decesul tatalui din 1977 a avut loc succesiunea intre sotia si copii lui.Noi fiind 3 frati,cei 2 frati ai mei au cedat dreptul de mostenire mie.Astfel au ramas ca mostenitori ai unei case formate din 4 camere,mama nostra si cu mine.Dupa decesul mamei vrem sa dezbatem partea mamei.Fratii mei nu recunosc faptul ca eu am dretul la partea tatalui plus ce imi revine si din partea mamei.Eu am si certificat de mostenitor dupa moartea tatalui.Curtea avand o suprafata de 800m patrati.Ce sanse am in urma seccesiuni dupa moartea mamei?
Dvs aveti dreptul si la cota parte ce va revine din msotenirea mamei, care
se imparte in 3 parti egale, avand in vedere ca sunteti 3 frati.