avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesorala

Dupa decesul tatalui din 1977 a avut loc succesiunea intre sotia si copii lui.Noi fiind 3 frati,cei 2 frati ai mei au cedat dreptul de mostenire mie.Astfel au ramas ca mostenitori ai unei case formate din 4 camere,mama nostra si cu mine.Dupa decesul mamei vrem sa dezbatem partea mamei.Fratii mei nu recunosc faptul ca eu am dretul la partea tatalui plus ce imi revine si din partea mamei.Eu am si certificat de mostenitor dupa moartea tatalui.Curtea avand o suprafata de 800m patrati.Ce sanse am in urma seccesiuni dupa moartea mamei?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 21:34, 11 Noiembrie 2010
Dvs aveti dreptul si la cota parte ce va revine din msotenirea mamei, care
se imparte in 3 parti egale, avand in vedere ca sunteti 3 frati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune nicoleta321 nicoleta321 Dupa decesul tatalui din 1977 cei 2 frati ai mei au cedat partea lor mie.Astfel am devenit mostenitorul cu acte in regula,eu si mama nostra.Dupa moartea mamei ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire dumitrugj dumitrugj buna dimineata! am si eu o problema daca ma poate lamuri cineva.....tatal meu a decedat in urma cu 22 de ani .nu am dezbatut succesiunea atunci dar in urma cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune sismancristian sismancristian Buna ziua! Suntem 3 frati la parinti. Parintii nostrii au avut o casa, o masina si 3 hectare de pamant. Dupa moartea mamei s-a dezbatut succesiunea la casa ... (vezi toată discuția)