Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revanzarea unui apartament achizitionat prin programul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revanzarea unui apartament achizitionat prin programul prima casa mai repede de 5 ani

Buna ziua,

in octombrie 2009 am achizitionat un apartament prin programul prima casa si acum as vrea sa il vand din motive personale (nu tin de imposibilitatea achitarii ratelor). Stiu ca in contractul garantare este stipulata o clauza de interdictie de vanzare timp de 5 ani. Mai stiu ca exista o OUG care permite vanzarea mai repede de 5 ani, dar doar in situatii speciale (imposibilitatea achitarii ratelor) cu acordul Ministerului Finantelor. As vrea sa stiu daca exista o alta prevedere legala care imi permite sa vand oricand fara sa fiu conditionat de alte prevederi legale.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Nu veti obtine acordul bancii pentru instrainare ...si cum apartamentul este ipotecat , nu il veti putea vinde! Logica elementara!B-)
Multumesc pentru raspuns, dar nu cred ca este raspunsul la intrebarea mea.
Ca sa fiu mai clar, in cazul in care as achita imprumutul, fiind vorba de prima casa s-ar putea face vanzarea mai repede de 5 ani? Exista o prevedere legala care imi permite acest lucru?

Sper ca am eliminat ambiguitatea.