Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... consilier juridic definitiv - avocat definitiv/stagiar?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

consilier juridic definitiv - avocat definitiv/stagiar?

Multi consilieri juridici au dat examen de primire in avocatura si se confrunta cu problema de a fi obligati sa faca stagiul desi sunt consilieri juridici definitivi (cu vechime), iar legea avocaturii prevede ca persoanele admise in avocatura care au fost anterior definitivate intr-o profesie juridica vor fi trecute pe Tabloul avocatilor definitivi… cu toate acestea, la Iasi, cel putin, legea se aplica diferit de la an la an…. adica pentru unii se apreciaza ca e aplicabila acea prevedere legala, altii sunt obligati sa faca stagiul.
Nu ar trebui sa existe o interpretare unitara la nivel de tara?

Legea e proasta, e aiurea! S-a mai discutat pe aici, pe undeva... E complet aiurea! Prin urmare, o aplicam asa cum ne vine. daca o lege e atat de proasta ca nici macar nu reusesti sa gasesti care-i e logica, evident ca se aplica asa cum se aplica...
:D
Consiliul Baroului Bucuresti a adoptat o decizie in data de 07.02.2008, potrivit careia persoanele definitivate intr-o profesie juridica anterior primirii in profesia de avocat, vor fi inscrise pe tabloul avocatilor ca avocati definitivi. Deci se poate da o interpretare pertinenta respectivelor prevederi legale.
[ link extern ] >
Consiliul Baroului Bucuresti
Hotaraste:
Art 1. Persoanele care anterior primirii in profesia de avocat au indeplinit functia de
judecator, procuror, notar public, consilier juridic/jurisconsult, o perioada de cel putin 10
ani sau care detin titlul de doctor in drept, pot fi primite in profesia de avocat cu scutire
de examen.

Asta e esenta. Unde scrie despre difinitivare? Cred ca au reluat unul dintre articole si nu au dat nicio interpretare unitara...
Art. 2. Persoanele care anterior sustinerii examenului de admitere in profesia de avocat
au indeplinit functii juridice din cele mentionate la art. 16 alin. (2) din Legea nr. 51/1995
pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, modificata si republicata, si care au
fost declarate admise la examenul de primire in profesia de avocat, dobandesc calitatea de
avocat definitiv daca au fost definitivate in functia juridica pe care au exercitat-o inainte
de primirea in avocatura.
Dispozitiile art. 21 alin 1 din Statutul profesiei de avocat, referitoare la dreptul de a
dobandi calitatea de avocat definitiv recunoscut persoanelor care, anterior primirii in
profesie au fost definitivate in functia juridica avuta in vedere de art. 16 alin. (2) din
Legea nr. 51/1995, se aplica si cu privire si persoanelor care, ulterior intrarii in vigoare a
Legii nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, au
indeplinit o vechime de 5 ani in profesia de consilier juridic/jurisconsult sau care au fost
definitivate ulterior intrarii in vigoare a acestui act normativ.
Lorena Chirila, Avocat
Da, ai dreptate... Da' ce tampenie art. 3!!! #-o
Ca sa devii def, daca nu ai 10 ani dar erai def, tre' sa dai examen de primire in profesie!!! :O Cum Mama Gaia?
E drept ca sa se elimina, corect, stagiul juristilor def care aveau 7 ani vechime (de ex)!!! Da' asa, facem peste lege? Pai daca se supara cineva si da un avocat in judecata ca a fost definitivat fara indeplinirea conditiilor legale, in baza unei hot care excede legea? :))