avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRIMA DE NASTERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRIMA DE NASTERE

BUNA ZIUA! AM SI EU O INTREBARE: LA CAT TIMP DUPA NASTERE SE POATE CERE FIRMEI LA CARE LUCREZI PRIMA DE NASTERE(ART.51,LIT.C)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 16 Noiembrie 2010
imediat ce ati nascut.In ceea ce priveste ternenul maxim parerile pe forum au fost 6 luni sau 3 ani.
Pt.a fi sigura va sfatuiesc sa faceti cerere inainte de implinirea celor 6 luni de la data nasterii.
pere a scris:

BUNA ZIUA! AM SI EU O INTREBARE: LA CAT TIMP DUPA NASTERE SE POATE CERE FIRMEI LA CARE LUCREZI PRIMA DE NASTERE(ART.51,LIT.C)?


Acest ajutor il puteti cere incepand cu a doua zi de cand s-a nascut copilul ... insa actiunea in instanta, in cazul refuzului angajatorului de a va plati acest ajutor, trebuie depusa in termen de 6 luni de zile de la data nasterii copilului.
Cererea se poate depune la angajator in maxim 6 luni de la nasterea copilului.
In caz de amanare sau refuz de plata din partea angajatorului poti depune actiune in instanta in termen de 3 ani, cu conditia sa ai acea cerere depusa in primele 6 luni.
Cel mai bine, inaite de instanta faci o sesizare la ITM.
AndiEn a scris:

Cererea se poate depune la angajator in maxim 6 luni de la nasterea copilului.
In caz de amanare sau refuz de plata din partea angajatorului poti depune actiune in instanta in termen de 3 ani, cu conditia sa ai acea cerere depusa in primele 6 luni.
Cel mai bine, inaite de instanta faci o sesizare la ITM.



De unde ati luat aceste prevederi ? ...:-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de acordare premiu de nastere VBF VBF Buna ziua, Sotia mea, dupa ce a nascut, a depus la angajator cererea pentru acordarea premiului de nastere conform articolului 51 din CCM (2007-2010) si a ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate acordat mamelor se da in functe de data cererii? eles eles Hristos s-a inaltat! o intrebare referitoare la acest drept pe care il au mamele. Acest salariu se acorda in functie de data cererii sau se poate prelungii ... (vezi toată discuția)
Ajutor nastere ELENA2009 ELENA2009 in cat timp de la nastere o angajata poate solicita ajutorul de nastere? dupa cat timp se prescrie? daca angajata nu a depus cerere la unitate, societatea e ... (vezi toată discuția)