Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRIMA DE NASTERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRIMA DE NASTERE

BUNA ZIUA! AM SI EU O INTREBARE: LA CAT TIMP DUPA NASTERE SE POATE CERE FIRMEI LA CARE LUCREZI PRIMA DE NASTERE(ART.51,LIT.C)?
imediat ce ati nascut.In ceea ce priveste ternenul maxim parerile pe forum au fost 6 luni sau 3 ani.
Pt.a fi sigura va sfatuiesc sa faceti cerere inainte de implinirea celor 6 luni de la data nasterii.
pere a scris:

BUNA ZIUA! AM SI EU O INTREBARE: LA CAT TIMP DUPA NASTERE SE POATE CERE FIRMEI LA CARE LUCREZI PRIMA DE NASTERE(ART.51,LIT.C)?

Acest ajutor il puteti cere incepand cu a doua zi de cand s-a nascut copilul ... insa actiunea in instanta, in cazul refuzului angajatorului de a va plati acest ajutor, trebuie depusa in termen de 6 luni de zile de la data nasterii copilului.
Cererea se poate depune la angajator in maxim 6 luni de la nasterea copilului.
In caz de amanare sau refuz de plata din partea angajatorului poti depune actiune in instanta in termen de 3 ani, cu conditia sa ai acea cerere depusa in primele 6 luni.
Cel mai bine, inaite de instanta faci o sesizare la ITM.
AndiEn a scris:

Cererea se poate depune la angajator in maxim 6 luni de la nasterea copilului.
In caz de amanare sau refuz de plata din partea angajatorului poti depune actiune in instanta in termen de 3 ani, cu conditia sa ai acea cerere depusa in primele 6 luni.
Cel mai bine, inaite de instanta faci o sesizare la ITM.

De unde ati luat aceste prevederi ? ...:-/