Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daune la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daune la divort

Buna ziua!
In cazul in care divortul (fara copii rezultati din casatorie) se pronunta in favoarea unuia dintre soti, sotul reclamant poate obtine daune morale sau materiale? Aveti idee, in mod uzual, pana la ce suma ar putea sa se ridice?
Multumesc!
Nu, in cazul unei incapacitati de munca ,survenita din cauza relatiei maritale defectuoase, celalalt sot poate beneficia de o pensie de intretinere.
In ceea ce priveste incapacitatea de munca, art. 41 alin. (2) C.fam. are in vedere dreptul la intretinere al fostului sot aflat in nevoie de cauza unei incapacitati survenite inainte de casatorie sau in timpul casatoriei. Daca incapacitatea s-a ivit in decurs de un an de la desfacerea ori de la desfiintarea casatoriei, fostul sot are drept la intretinere numai daca incapacitatea sa a fost determinata de o imprejurare in legatura cu casatoria (cum ar fi, in cazul fostei sotii, o incapacitate cauzata de nastere).
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu se pot obtine daune morale si materiale in cazul desfacerii casatoriei din culpa unuia dintre soti.
Sotul din culpa caruia se desface casatoria poate fi obligat la plata cheltuielilor de judecata in conditiile art 274 c.proc. civ., iar daca sotului din culpa caruia se desface casatoria i s-a stabilit o pensie de intretinere in conditiile aratate mai sus de colega mea, va beneficia de aceasta doar un an de la data desfacerii casatoriei.