Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... apel termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

apel termen

ce reprezinta ,,apel in termen de....,,intro hotrare de divort,va rog?
se poate face recurs la hotarare?
multumesc!
In siatuatia in care apreciati necesar,aveti dreptul sa atacati hotararea prin apel ,in termenul mentionat de instanta
Hotararea de divort pronuntata de prima instanta poate fi atacata in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia.
Hotararea instantei de apel la randul ei,poate fi atacata in termen de 30 de zile de la data comunicarii.
Practic hotararea de divort poate fi cenzurata de doua instante superioare, tribunal si curte de apel., in cadrul celor doua cai de atac ordinare, apel si recurs, daca acestea sunt exercitate de parti in termenele aratate mai sus.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
buna ziua,multumesc ptr raspunsurile anterioare,as mai avea o serie de intrebari,va rog
1.ptr a legaliza o hotarare judecatoreasca care este procedura(dupa 30 de zile de la monunicare)?
2.cum se poate vedea un dosar de divort care este depus la tribunal si are ca termen mai 2011?(in calitate de parat intreb)
multumesc anticipat!
1.Dupa expirarea termenului de apel, este necesar sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei, sa anexati o taxa de timbru de 2.00 lei , un timbru jud. de 0,15 lei si bineninteles hotararea a carei legalizare se solicita.
2.La arhiva instantei, pe baza cartii de identitate.