Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubirea urmasilor unei persoane impuscata in 1950?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubirea urmasilor unei persoane impuscata in 1950?

Buna ziua, m-am tot documentat, insa nu am gasit inca o lege care sa confere drepturi urmasilor persoanelor omorate dupa 1945. In speta este vorba despre strabunica mea care mergand pe strada a fost impuscata mortal de cei de la securitate, iar bunica mea care inca este in viata vrea sa obtina despagubiri de la stat, dat fiind faptul ca la acea vreme avea doar 6 ani si a ramas orfana de unul dintre parinti. Din cate am citit, cred ca legea 221/2009 nu este aplicabila, atata timp cat aceasta se refera la condamnatii politic. De asemenea, despre legea 118/1990 cei de la Casa de Pensii mi-au spus ca se aplica doar sotului supravietuitor.
As dori sa ma ajutati daca puteti cu o baza legala pentru a formula actiune in justitie in vederea obtinerii de daune morale.
Va multumesc.
Se face tot o cerere de despagubire pe dreptul comun de catre mostenitor dar trebuie gasit alt temei juridic
Au FOST facute si inainte de aparitia legii 221/2009 astfel de cererri
Costel DRAGOMIR, Avocat