Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj si executare silita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj si executare silita

Buna ziua! Am un proces de partaj bunuri comune cu sotul meu..........intre timp am aflat ca o parte din bunurile noastre au fost scoase la vanzare in cadrul unei executari silite.....In aceasta situatie......executorul judecatoresc nu este obligat sa astepte sa se termine procesul de partaj? Daca da prin ce lege se precede acest lucru? Multumesc!
Exista si posibilitatea partajului judiciar
debitor e numai sotul sau sunteti amandoi?
daca numai sotul e dator, executorul nu poate executa decat partea sotului din bunurile comune si pt asta e nevoie ca partajul sa fie finalizat
Numai sotul este debitor.....imi puteti preciza si prin ce lege este prevazut acest lucru? Multumesc mult!
"Bunul proprietatea comuna a sotilor. Urmarire silita.
Imobil. Proprietate comună devălmaşă. Procedura vânzării la licitaţie Refuzul executorului. Contestaţie la executare.

C. proc. civ., art. 399, art. 493 alin. (1)

C. fam., art. 32 lit. c)

C. civ., art. 1169

Împrejurarea că imobilul urmărit s-a dovedit a fi în proprietate comună devălmaşă, iar creanţa ce a stat la baza titlului executoriu nu a rezultat ca urmare a unui împrumut în interesul comun al soţilor, constituie un impediment la executare, întrucât, potrivit art. 493 alin. (1) C. proc. civ., creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevălmaş vor trebui să ceară mai întâi împărţeala imobilului aflat în proprietate comună şi apoi executarea silită a debitorului. "

[ link extern ]