Forum Discuţii juridice Executare silită executare bun comun mai multi creditori
Discuție deschisă în Executare silită

executare bun comun mai multi creditori

Un imobil, bun comun a 2 soti se afla in curs de executare pentru 2 datorii comune a celor 2 soti. Vine la executare si un alt creditor cu o alta datorie, de aceasta data proprie a unui singur sot, datorie care se afla sub efectul art 493 C. pr.civ (Creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ci vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.).
Intrebari:
1. Pentru a nu imparti bunurile comune prin partaj fortat, se poate face o actiune pentru a constata caracterul comun al datoriei (dovedind ca s-au folosit ambii soti de banii respectivi), sub forma unei actiuni in costatare si netimbrate la 3% din valoarea creantei?
2. Se poate cere contestatie, suspendare la executare pana la solutionarea acestei actiuni sau a partajului? Aceste actiuni ar produce efecte asupra derularii actelor de executare?
Va multumesc anticipat!
O actiune in constatare in acest caz nu este admisibila. Potrivit art. 111 Cod proc.civ., "Pareta care are interes poate sa faca cerere pentru constatarea existentei sau neexistentei unui drept. Cererea nu poate fi primita daca partea poate cere realizarea dreptului". Nu puteti transforma obligatia pe care si-a asumat-o unul dintre soti intr-o obligatie comuna a ambilor soti. S-ar incalca insusi principiul libertatii contractuale in materie civila. Cititi si art. 948 Cod civil - conditiile esentiale pentru validitatea conventiilor, printre ele fiind si "consimtamantul valabil al partii care se obliga".
1. Tocmai aceasta e problema - ca nu se poate realiza dreptul la executarea creantei altfel.
2. In momentul achizitionarii imprumutului debitorul era casatorit si banii au fost investiti in imobiliare bun comun - apar pe numele ambilor soti.
pai e simplu. Lasati executarea silita a ambilor sa curga, si dupa ce se vor vinde bunurile comune, se va face procesul verbal de distribuire a sumelor. In el ar putea sa fie respinsa creanta celuilalt creditor pe motivul ca e datorie personala.
celalalt creditor va merge in instanta. Banii nu vor fi distribuiti de executor tinand cont de actiunea celuilalt creditor care suspenda distribuirea sumelor.
Dupa ce se termina totul vedeti cum se impart banii.
Sau daca, cei 2 debitori recunosc impreuna debitul si se inteleg cu privire la plata unor sume catre celalalt creditor nu vad o problema, se poate sa nu se mai ajunga la instanta.
Dar, mai raman bani dupa prima executare?
Un imobil, bun comun a 2 soti se afla in curs de executare pentru 2 datorii comune a celor 2 soti. Vine la executare si un alt creditor cu o alta datorie, de aceasta data proprie a unui singur sot, datorie care se afla sub efectul art 493 C. pr.civ (Creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ci vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.).
Intrebari
1. Se poate considera acesta a treia datorie CREANTA CONDITIONALA, in sensul exprimat de ART. 567 Cpc: Creanţele condiţionale sau afectate de un termen suspensiv se vor plăti potrivit ordinii de preferinţă prevăzute la art. 563 şi 564.
2. Daca da, se poate lua in calcul numai daca s-a inceput deja executarea la acelasi executor neaparat (s-a facut un fel de conexare a dosarelor) si a procesului de partaj?