Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru pe cota parte fara dezmembrare oficiala
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru pe cota parte fara dezmembrare oficiala

Buna ziua !
Detin in proprietate cu o alta persoana fizica , in urma incheierii unui contract de vinzare cumparare,un imobil cumparat in indiviziune si cote parti de cite ½ fiecare , ca bun propriu .
Eu sunt restantier fata de bugetul statului celalat proprietar nu are datorii.
De precizat ca nu suntem rude.
In extrasul de carte funciara de la Cadastru in inscrisurile privitoare la proprietate se regasim ambii inregistrati cu "bun propriu - cota 1/2".
Finantele imi aplica sechestru pa cota parte de ½ din intregul imobil fara a face departajarea oficiala, considerind ca se bazeaza pe art 493(2) din Codul de procedura civila.
Atit timp cit nu este facuta departajare au dreptul sa introduca dreptul de ipoteca legala la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara si a imi vinda cota parte celuilalt prorietar (coproprietarul are drept de
preemtiune)?

Da, se poate urmari cota-parte determinata din imobil, fara a mai fi necesar partajul, potrivit art.493 alin.2 din C.Pr.Civ.:
Art. 493
Creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ci vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.
Creditorii personali pot urmari insa cota-parte determinata a debitorului lor din imobilul aflat in coproprietate, fara a mai fi necesar sa ceara imparteala.

Iar dvs. aveti la indemana calea contestatiei la executare potrivit C.Pr.Civ.art-399-401, cu solicitarea suspendarii executarii pana la solutionarea contestatiei la executare in conditiile art.403 C.Pr.Civ.