avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatie medicala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatie medicala

Se poate vaccina un elev la scoala fara acordul parintilor?
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 21:47, 16 Noiembrie 2010
In situatia in care se cunoaste ca minorul detine in antecedente contraindicatii la anumiti produsi/compusi/substante care pot sta la baza de vaccinuri,se impune ca parintii sa anunte cabinetul medical al unitatii scolare
De regula ,atat cadrele medicale care deservesc cabinetele medicale din unitatile de invatamant cat si corpul profesoral,anunta cu cel putin o zi inainte ,ca urmeaza a se efectua un vaccin ,tocmai pentru a permite eventualelor cazuri care se cunosc cu antecedente / contraindicatii / reactii adverse la anumite produse medicamentoase ,sa comunice ,cu scopul de a fi luati in evidenta separata
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
Ce pot să vă spun eu cu siguranță este că de fiecare dată când a fost campanie de vaccinare în școala unde învață fiul meu am primit bilete de la învățătoare cu aproximativ o săptămână înainte în care ni se comunica faptul că aceștia urmează să fie vaccinați contra .... Nu știu dacă au obligația să ceară și acordul părinților.
In anumite cazuri ,cu minori recunoscuti cu antecedente si patologie pediatrica,se impune informarea corpului profesoral si medical,cu scopul preintampinarii eventualelor reactii adverse , pentru evitarea actionarii voluntare sau accidentale cu anumiti substituenti sau produse fata de care, exista risc ,sau contraindicatii medicale
STANCIU FLORIAN a scris:

Se poate vaccina un elev la scoala fara acordul parintilor?


Pentru vaccinurile obligatorii, nu este necesar acordul parintilor, iar eventualele opozitii se probeaza cu analize medicale, parafa medicului de familie etc...
Parintii sunt informati pentru a aduce adeverinta de la medicul de familie din care sa reiasa ca respectivii copii sunt sub un anumit tratament sau sunt raciti. Cei care nu sufera de boli incutabile si nu se afla permanent sub tratament, il vor face in campania urmatoare de vaccinare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot ataca o eventuala lege a vaccinarii? SimonaAn25 SimonaAn25 Avand in vedere faptul ca actualul proiect de lege privind vaccinarea incalca multe drepturi si libertati, incalcand si constitutia României, ce actiuni ... (vezi toată discuția)
Vaccinarea obligatorie?! mihaelush mihaelush am decis sa nu imi vaccinez fetita si asta vad ca incepe sa-mi dea dureri de cap in ceea ce priveste legea.au hotarat sa fim amentati cei ce nu vor sa-si ... (vezi toată discuția)
Vaccin - refuz, consecinte Ionitamirela78 Ionitamirela78 Buna seara, As vrea sa știu dacă am dreptul de a refuza vaccinare fetitei mele cu vaccinul antipoliomelitic, este campania Vaccinări in școlii si ... (vezi toată discuția)