Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea cadastrului de-a lungul timpului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea cadastrului de-a lungul timpului

Buna seara,
poate ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu aplicarea legii cadastrului de-a lungul timpului.
Din ceea ce am gasit eu au fost pina acum urmatoarele legi: legea 115/1938, decret 146/1985 si legea cadastrului 7/1996.
Si cum ca anumite zone ar fi avut carti funciare deschise si altele nu.

Intrebarea mea e legata de aplicarea acestei legi de-a lungul vremii.
Incepind cu anul 1938 au inceput sa se efectueze cadastre?
Apoi ... mi-e neclar ce s-a intimplat in perioada comunista?
Iar cf decretului din 1985 ce masuratori s-au efectuat?
legea 115/1938 s-a aplicat doar in zonele de carte funciara in speta in ardeal unde este cel mai perfomant sistem ,proprietarii fiind cunoscuti inca din timpul austriecilor.aparitia legii 7/96 s-a vrut a fi o aplicare a cadastrului in toata tara
La dispozitiile initiale ale L nr 7/1996 ,legiutorul a apreciat util si necesar sa modifice si sa completeze cu prevderile OUG nr 64/2010 publicata in MOf Partea I nr 451/02.07.2010
Cum nu sint din Transilvania varianta cu legea din 1938 pica, se pare.
Dar in 1985? S-au facut orice fel de masuratori ale proprietatilor in Bucuresti pina in 1989?
da,s-au facut prin sistemul de teledectie si gasiti planurile pe str academiei la universitate