avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea cadastrului de-a lungul timpului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea cadastrului de-a lungul timpului

Buna seara,
poate ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu aplicarea legii cadastrului de-a lungul timpului.
Din ceea ce am gasit eu au fost pina acum urmatoarele legi: legea 115/1938, decret 146/1985 si legea cadastrului 7/1996.
Si cum ca anumite zone ar fi avut carti funciare deschise si altele nu.

Intrebarea mea e legata de aplicarea acestei legi de-a lungul vremii.
Incepind cu anul 1938 au inceput sa se efectueze cadastre?
Apoi ... mi-e neclar ce s-a intimplat in perioada comunista?
Iar cf decretului din 1985 ce masuratori s-au efectuat?
Cel mai recent răspuns: Sirbu Cristina , Avocat 07:44, 19 Noiembrie 2010
legea 115/1938 s-a aplicat doar in zonele de carte funciara in speta in ardeal unde este cel mai perfomant sistem ,proprietarii fiind cunoscuti inca din timpul austriecilor.aparitia legii 7/96 s-a vrut a fi o aplicare a cadastrului in toata tara
La dispozitiile initiale ale L nr 7/1996 ,legiutorul a apreciat util si necesar sa modifice si sa completeze cu prevderile OUG nr 64/2010 publicata in MOf Partea I nr 451/02.07.2010
Cum nu sint din Transilvania varianta cu legea din 1938 pica, se pare.
Dar in 1985? S-au facut orice fel de masuratori ale proprietatilor in Bucuresti pina in 1989?
da,s-au facut prin sistemul de teledectie si gasiti planurile pe str academiei la universitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune in baza decretului 115/1938 mirela76 mirela76 pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca ... (vezi toată discuția)
Decret 115/1938 sau codul civil bms bms Asta m-a pus instanta sa aleg.Am depus o cerere pt constatarea dreptului de proprietate prin uzucapiune in contradictoriu cu o matusa care si ea ar avea drept ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de legea intabularii dreptului de proprietate Ionut Bondarenco Ionut Bondarenco buna ziua! am si eu nevoie de legea intabularii dreptului de proprietate. o caut, dar nu o gasesc. ma puteti ajuta, va rog? am inteles ca ar fi 115/1938 (vezi toată discuția)