Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema produs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema produs

Am achizitionat in luna Decembie un aparat foto si nu sunt de loc multumit de calitatea aparatului. Am incercat sa contactez firma de unde am cumparat si ei nu vor sa imi schimbe aparatul cu un alt aparat la aceasi pret. Va rog daca se poate sa imi specificati articolul din legea care subliniaza ca vanzatorul are obligatia sa schimbe produsul in cazul in care cumparatorul nu este multumit de acel produs sau chiar sa restituie banii, dar subliniez ca eu nu doresc sa mi se dea banii ci sa mi se schimbe aparatul care este din aceasi gama.
Astept raspuns, va multumesc!
zoliky a scris:

Am achizitionat in luna Decembie un aparat foto si nu sunt de loc multumit de calitatea aparatului. Am incercat sa contactez firma de unde am cumparat si ei nu vor sa imi schimbe aparatul cu un alt aparat la aceasi pret. Va rog daca se poate sa imi specificati articolul din legea care subliniaza ca vanzatorul are obligatia sa schimbe produsul in cazul in care cumparatorul nu este multumit de acel produs sau chiar sa restituie banii, dar subliniez ca eu nu doresc sa mi se dea banii ci sa mi se schimbe aparatul care este din aceasi gama.
Astept raspuns, va multumesc!

Nu exista o asemenea lege. Un proverb romanesc spune ca cine nu deschide ochii deschide punga!
Interesant, atunci ce am auzit la televizor a fost o minciuna ?
zoliky a scris:

Interesant, atunci ce am auzit la televizor a fost o minciuna ?

:D
De cand avocatul = sfatuitorul :P
ContSters41080, utilizator
zoliky a scris:

Am achizitionat in luna Decembie un aparat foto si nu sunt de loc multumit de calitatea aparatului. Am incercat sa contactez firma de unde am cumparat si ei nu vor sa imi schimbe aparatul cu un alt aparat la aceasi pret. Va rog daca se poate sa imi specificati articolul din legea care subliniaza ca vanzatorul are obligatia sa schimbe produsul in cazul in care cumparatorul nu este multumit de acel produs sau chiar sa restituie banii, dar subliniez ca eu nu doresc sa mi se dea banii ci sa mi se schimbe aparatul care este din aceasi gama.
Astept raspuns, va multumesc!

Ba exista o asemenea lege! Si nu-i doar una...sunt doua!:)
Vezi : OG 21/1992 si Legea 296/2004.

Mai tine si de abilitatea ta de a comunica! Eu nu ma folosesc tot timpul de lege pentru a-mi rezolva o problema.
Depinde de firma de la care ai cumparat! Daca este una de aia... promovata pe bani grei...nu vor accepta niciodata sa le faci antireclama...sau plangere la protectia consumatorului...sau..sa-i dai in judecata !