Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agresiune

buna ziua!
in urma unei agresiuni cat timp ai la dispozitie sa scoti certificat medico-legal?

multumesc!
cu cat mai repede cu atat mai bine!depinde de gravitatea agresiunii..
Aveti termen de 2 luni,de la cunoasterea autorului faptelor pentru a depune plangerea penala.
Certificatul medico-legal este bine de eliberat cat mai repede pentru ca medicul legist sa aiba constatari cat mai pertinente si care sa ajute cat mai mult la o incadrare juridica a faptelor cat mai elocventa,bazata pe consultul medicului legist
30 de zile, dupa care nu se mai poate la cerere, ci doar pebaza de solicitare scrisa din partea politiei