avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agresiune

buna ziua!
in urma unei agresiuni cat timp ai la dispozitie sa scoti certificat medico-legal?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu Matei , Expert judiciar 19:38, 17 Noiembrie 2010
cu cat mai repede cu atat mai bine!depinde de gravitatea agresiunii..
Aveti termen de 2 luni,de la cunoasterea autorului faptelor pentru a depune plangerea penala.
Certificatul medico-legal este bine de eliberat cat mai repede pentru ca medicul legist sa aiba constatari cat mai pertinente si care sa ajute cat mai mult la o incadrare juridica a faptelor cat mai elocventa,bazata pe consultul medicului legist
30 de zile, dupa care nu se mai poate la cerere, ci doar pebaza de solicitare scrisa din partea politiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat medico-legal jifcupetrisor jifcupetrisor am fost victima unei agresiuni si doresc sa stiu cum pot obtine un certificat medico legal.precizez ca sunt din provincie (vezi toată discuția)
Cerificat medico legal leusan leusan Popate fi eliberat un certificat medico legal ulterior comiterii faptei,daca exista dovezi ale agresiunii, si de asemenea existav zilele de acordare de ... (vezi toată discuția)
Violare domiciliu vatamare corporala aniella26 aniella26 bună ziua,va rog din suflet să mă ajutați cu un sfat.Săptămâna trecută bunica mea a fost batută pe drum cu picioarele,cu o bâtă ,ba chiar a fost ... (vezi toată discuția)