Forum Discuţii juridice Executare silită Rog ajutor executare
Discuție deschisă în Executare silită

Rog ajutor executare

Buna ziua! As avea si eu nevoie de o lamurire.

Un vecin a mers ca si girant pentru cineva si a garantat cu casa, intre timp acesta a decedat iar singurii mostenitori sunt doi copii minori (15 respectiv 4 ani). Persoana sau firma pentru care a mers ca si girant este executata silit, iar acuma banca a trimis somatie pentru eliberarea casei. Se poate face ceva?
Garantul ipotecar răspunde în limita garanţiei, cu alte cuvinte nu poate răspunde decât pentru suma pe care a garantat-o. În condiţiile în care nu se recuperează debitul din bunurile debitorului, creditorul are la îndemână executarea garanţiilor, deci poate vinde casa.