Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecini chiriasi galagiosi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecini chiriasi galagiosi

As dori o solutionare a cazului meu, deoarece am incercat cateva variante fara succes. Apartamentul de deasupra noastra a fost inchiriat unor chiriasi, care fac o galagie de nedescris (muzica, tipete, urlete, trantesc, sparg, se cearta etc.) noaptea cateodata pana la ora 4 dim. Sunt 6-7 persoane, desi proprietarul stie de 2, atatia sunt trecuti si la intretinere, care se pare ca nu au servici (nu stiu cum isi castiga existenta) ziua dorm si noaptea petrec. Dupa fetele lor s-ar ocupa cu droguri sau prostitutie. Am chemat politia in mai multe nopti, dar situatia se tot repeta. Am fost si cu presedintele scarii la ei, degeaba. A fost informat si proprietarul dar se pare ca nu il intereseaza pt. ca el castiga niste bani. Nu are contract de inchiriere , am fost la administratia fin. sa le fac sesizare dar cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa vina politia la ei nu eu. Binenteles ca politia mi-a spus ca nu e treaba lor sa se ocupe de contracte. Nu stiu ce sa mai fac pt. a ma odihni linistit la mine in casa !!!
Colaborati cu presedintele de asociatie care are autoritatea si limita de competenta sa reprezinte interesele generale ale proprietarilor si sa se implice in vederea restabilirii cadrului legal de convietuire
Am fost cu presedintele la ei la usa, au incetat 2-3 zile cu balamucul si apoi au inceput iar.
Cand fac vecinii galagie, in intervalul 22.00 - 08.00 sau intre 14.00 - 17.00 ( daca este prevazut in regulamentul intern al asociatiei de proprietari ), mergeti cu doi martori (presedite, administrator, vecini etc) si sunati de pe telefonul mobil din fata apartamentului chiriasilor la politia comunitara sau poltia de proximitate pentru ca sa se auda galagia facuta.
Politia ii va sanctiona contraventional cu amenta intre 200 si 1.000 lei pana se vor lecui.
Succes.=D>
La ora 1-2 noaptea e cam greu sa gasesc martori.Vecinii de langa ei sunt niste batrani fricosi care au spus ca ei sunt cam surzi si nu vor sa se certe cu bagabontii.
Politia a venit chiar cand erau scandaluri in toi, dar se pare ca le-a dat doar avertisment din moment ce ei tot continua.