avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... chiriasi galagiosi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

chiriasi galagiosi

Buna ziua! Locuiesc la o curte comuna impreuna cu mama mea, de o luna de zile locuinta de sub noi a fost inchiriata unor tineri care sunt foarte galagiosi, trantesc intentionat usile, vorbesc pe un ton ridicat iar noaptea cand se intorc acasa, de obicei dupa ora 23:00, trantesc o usa, care banuiesc eu ca ar fi de la vreun dulap, constant si intentionat pana tarziu dupa ora 1:00. Dupa ce am vb cu proprietarii si le-am explicat situatia, tot ei au reclamat-o pe mama mea cum ca ea ar face galagie si deranjeaza chiriasii. Am depus si noi o reclamatie cu privinta la ceea ce se intampla iar la confruntarea de la politie nu s-a rezolvat nimic, politistul (sectorist) sau ce era, a spus ca sa se rezolve amiabil altfel o sa primeasca amenda si mama mea si proprietara, lucru care este absurd, dar oamenii in varsta ca mama mea au crezut. Acum situatia continua, ei trantesc in continuare usi noaptea iar mama mea nu vrea sa mai faca plangere pt ca ii este frica de amenda... Daca chem politia noaptea, zgomotele vor inceta cand aud cei de jos ca vine politia deci...sunt intr-o situatie absurda Ce masuri putem lua, ne putem adresa instantei? va multumesc
Cel mai recent răspuns: eraz , utilizator 11:03, 17 Octombrie 2012
1-Speta initiata de dvs nu se supune legislatiei asociatiilor de proprietari-dupa cum ati inteles sa postati topicul
2-Pentru a sustine si proba disconfortul la care faceti referire,la momentul producerii acestuia solicitati prezenta de martori pe care sa ii nominalizati in sesizarea adresata politiei
3-Daca nu ati putut proba disconfortul si fapta pe care o denuntati la politie,.nu se justifica actiune in justitie,care eventual va poate aduce si obliga la achitarea de cheltuieli de judecata
Identificati o cale amiabila de comunicare cu chiriasii (buna ziua, va rog, multumesc, cunosc starea imobilului...)
Comunicarea si intelegerea situatiei vor determina diminuarea disconfortului.
Cand doi se cearta (dumneavoastra si chiriasii/proprietar), al treilea castiga (vecinul proprietar/legea).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in urma cu doua saptamani am inchiriat apartamentul ... andrei227 andrei227 Buna ziua, In urma cu doua saptamani am inchiriat apartamentul meu cu contract unei familii de 3 persoane. Dupa aceste doua saptamani administratorul m-a ... (vezi toată discuția)
Vecini galagiosi Daniel-San Daniel-San Buna, Am o mica problema cu niste vecini ce locuiesc sub mine. In fiecare zi indiferent de ora se cearta (urla ca sacalii ), isi terorizeaza copilul, ... (vezi toată discuția)
Probleme cu vecini chiriasi galagiosi ggabiy ggabiy As dori o solutionare a cazului meu, deoarece am incercat cateva variante fara succes. Apartamentul de deasupra noastra a fost inchiriat unor chiriasi, care ... (vezi toată discuția)