avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de inchiriere si drept de superficie pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de inchiriere si drept de superficie pentru amplasarea unei turbine eoliene

va rog sa-mi spuneti care sunt riscurile incheierii unui asemenea contract si cine trebuie sa suporte cheltuielile pentru schimbarea categoriei de folosinta si soaterea din circuitul agricol
Cel mai recent răspuns: stav , utilizator 10:24, 19 Noiembrie 2010
un contract de inchiriere ramane un contract e inchirere.. Pe baza acestui contract nu se poate constitui un drept de superficie asupra terenului pe care se va ridica centrala eoliana.Daca se doreste constituirea unui astfel de drept contractul de inchiriere numai e contract de inchiriere...In ceea ce priveste cheltuielile pentru schimbarea categoriei de folosinta a terenului si scoaterea acestuia din circuitul agricol opinia mea este ca trebuie suportate de cel ce beneficiaza de pe urma acestei schimbari, respectiv, de chirias
poate fi incheiat un contract de inchiriere pe perioada nederminata cat instalatia va fi in functiune ,formularea din promisiunea de a contracta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren intravilan, folosinta actuala teren agricol polarbear2 polarbear2 Buna ziua, Problema mea sta in felul urmator. Am posibilitatea de a cumpara un teren intravilan care are ca folosinta actuala: faneata. Conform ... (vezi toată discuția)
Inchiriere teren emilianconstantin emilianconstantin Am inchiriat 2500mp din o suprafata de 5000 mp la o socitate comerciala pentru activitati industriale si pe care s-a construit o instalatie si un drum de ... (vezi toată discuția)
Scoatere teren din circuit agricol G.V. G.V. Buna ziua, am o intrebare, am un teren intravilan, si vreau sa construiesc pe el.La primarie mi-a spus ca nu se da autorizatie de contruire pana cand nu este ... (vezi toată discuția)