Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de inchiriere si drept de superficie pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de inchiriere si drept de superficie pentru amplasarea unei turbine eoliene

va rog sa-mi spuneti care sunt riscurile incheierii unui asemenea contract si cine trebuie sa suporte cheltuielile pentru schimbarea categoriei de folosinta si soaterea din circuitul agricol
un contract de inchiriere ramane un contract e inchirere.. Pe baza acestui contract nu se poate constitui un drept de superficie asupra terenului pe care se va ridica centrala eoliana.Daca se doreste constituirea unui astfel de drept contractul de inchiriere numai e contract de inchiriere...In ceea ce priveste cheltuielile pentru schimbarea categoriei de folosinta a terenului si scoaterea acestuia din circuitul agricol opinia mea este ca trebuie suportate de cel ce beneficiaza de pe urma acestei schimbari, respectiv, de chirias
poate fi incheiat un contract de inchiriere pe perioada nederminata cat instalatia va fi in functiune ,formularea din promisiunea de a contracta