Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract voluntariat

Buna ziua,
Vreau sa stiu, daca ma puteti ajuta cu informatii, cum se face un contract de voluntariat, unde se inregistreaza?
Am o perosana care a venit sa ne ceara sa facem un astfel de contract, sa lucreze ca voluntar pentru a capata experienta.
nu se inregistreaza nicaieri..se face contractul pentru a se stabili din capul locului drepturile si obligatiile partilor si angajarea raspunderii.. la sfarsitul perioadei de internship se da o caracterizare persoanei in cauza cu vlaoare de reocmandare si precizarea perioadei in care a lucrat ca si voluntar
Multumesc!
Nu se poate incheia un contract de voluntariat cu o S.C. ... vedeti Legea voluntariatului nr. 195/2001.