Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitate voluntara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitate voluntara

Buna ziua,

Este legal ca o persoana sa doreasca sa participe la activitatea societatii noastre fara sa ceara o suma de bani in schimb? ( activitate de voluntariat )

Multumesc
Daca asa doreste persoana, da
Activitatea de voluntariat nu este interzisa in Romania. Dimpotriva.

Poate ca persoana respectiva doreste sa capete experienta. Sa stiti ca activitatile de voluntariat se inscriu in CV si dau bine.
Voluntariatul are cumva legatura cu profilul firmei?
Ce acte trebuie sa intocmim.... trebuie sa existe o cerere din partea persoanei respective?
Nu are legatura cu profilul firmei.
Ca sa fiti acoperiti in cazul unui control ITM (sa nu zica ca face munca la negru) este bine sa cititi Legea 195/2001 - legea voluntariatului, si sa incheiati un contract de voluntariat.
Inca o intrebare si promit ca nu o sa mai insist pe aceasta tema.
Stiti cumva daca acest contract de voluntariat trebuie inregistrat la Adm Financiara sau ITM?
In lege nu este precizat.

Multumesc
La ITM nu are de ce sa fie inregistrat ptr ca nu reprezinta un contract de munca.
Nici la Adm financiara nu are de ce ptr ca nu va inregistra venituri.

Dar va ajuta dvs sa demonstrati ca nu utilizati munca la negru.