avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă consultare unui dosar arhivat
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

consultare unui dosar arhivat

buna ziua,
am o intrebare care imi pune probleme.
am un dosar pe rol identic cu un alt dosar al altei persoane care s-a deginitivat. pot sa ma duc la arhiva sa vad dosarul daca nu am fost parte in el sa pot sa-mi dau seama cum a judecat instanta.
mentionez ca are aceeasi cerere ca si mine acel dosar.
daca se poate sa-mi spuneti cum se procedeaza si unde sa ma duc, stiu nr dosarului.
si daca pot sa fac si copii?
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:44, 19 Noiembrie 2010
facaeti cerere si vedeti ce va spun cei de la arhiva.. daca nu reusiti cua cestia, va duceti la presedinte in audienta
Daca nu sunteti parte in dosarul pe care intentionati sa il studiati ,nu va fi aprobata cererea dvs
este atat de complicat?
nu vreau decat sa consult un dosar judecat.
si ce sa scriu in cererea ?
mentionez ca in dosarul care-l vreau sa-l studiez nu am fost parte dar in schimb este identic cu ce am eu pe rolul instantei.
banuiesc ca finalul ar trebui sa fic identic.
Solutia a fost pronuntata in baza probelor administrate in acel dosar,care este posibil sa nu fie identice cu cel din dosarul in care sunteti parte
Mai mult,instanta de judecata este suverana in solutionare,fiecare instanta este reprezentata de alti judecatori,care fiind oameni,pot avea opinii distincte si pot aprecia personal probele la dosar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Studiu dosar cerebel33 cerebel33 Daca am studiat dosarul inainte de a primi instiintarea si am solicitat xerocopii dupa documentele aflate la dosar,au vreo influenta ,,negativa ,,asupra mea ca ... (vezi toată discuția)
Consultare dosar qwer1234 qwer1234 Buna ziua, Va rog sa imi comunicati care este procedura pentru a consulta un dosar aflat pe rol la judecatorie? Sunt administrator la o societate care este ... (vezi toată discuția)
Reprezentare in fata instantei ContSters254006 ContSters254006 Buna seara! am contestat in instanta un proces verbal intocmit de ITM, ca urmare a unui accident de munca, soldat cu decesul unei persoane. la infatisarea ... (vezi toată discuția)