Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozite prescrise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozite prescrise

As dori sa stiu dupa cat timp se prescrie o suma ce reprezinta impozit pe profit sau alte datorii catre buget.Multumesc!
Daca am datorii din 2003-2004 s-au prescris?
in pricipiu la 1 Ian 2010 Da
cum pot sti daca sunt prescrise sau nu?
numarati 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanţa fiscala:rolleyes:B-)
Creantele fiscale se prescriu in 5 ani, cf codului de procedura fiscala.
Prescriptia se intrerupe insa daca in acest interval de timp a fost emis vreun act de executare .
Sunt foarte rare cazurile in care nu se emit aceste acte de inceput ale executarii .
Puteti afla din fisa pe platitor care sunt datoriile si daca ceva este prescris sau nu.