avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozite prescrise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozite prescrise

As dori sa stiu dupa cat timp se prescrie o suma ce reprezinta impozit pe profit sau alte datorii catre buget.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 20:11, 19 Noiembrie 2010
Daca am datorii din 2003-2004 s-au prescris?
in pricipiu la 1 Ian 2010 Da
cum pot sti daca sunt prescrise sau nu?
numarati 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanţa fiscala:rolleyes:B-)
Creantele fiscale se prescriu in 5 ani, cf codului de procedura fiscala.
Prescriptia se intrerupe insa daca in acest interval de timp a fost emis vreun act de executare .
Sunt foarte rare cazurile in care nu se emit aceste acte de inceput ale executarii .
Puteti afla din fisa pe platitor care sunt datoriile si daca ceva este prescris sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia creantelor fiscale lloryshyka lloryshyka Buna ziua,acum cateva zile am primit o recomanda prin care mi se comunica ca primaria a recurs la proprirea veniturilor mele din salariu,deoarece acum cativa ... (vezi toată discuția)
Amenda din 2009 - prescriptie mariastan20 mariastan20 Buna ziua , Asi dori sa intreb daca amenzile se prescriu ,si daca da la ce termen. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Prescriere datorii elmillor elmillor Buna ziua. Am fost administratorul SC. Societatea a avut 3 asociati cu 2% - 20 % si 78% - Eu am detinut 78% indeplineam si functia de administrator. ... (vezi toată discuția)