Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare din Italia in Romania pe acelasi nume
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare din Italia in Romania pe acelasi nume

Buna seara
Am o intrebare.
Cum trebuie sa procedez ca sa-mi inscriu o masina pe care am detinut-o in Italia timp de 2 ani si cu care am revenit si vreau sa ma stabilesc in tara? Mentionez ca sunt cetatean roman si am rezidenta in Italia.
Ce acte imi trebuiesc, si ce etape trebuie sa parcurg?
Cu stima.
Pentru inmatriculare auto urmati indicatiile de aici: [ link extern ]
L.C.
Prima data va faceti programare la R.A.R,dupa ce aveti cartea masinii ,mergeti cu ea la finante sa va calculeze taxa de inmatriculare,platiti taxa,va faceti un dosar cu actele masinii cu dovada ca ati platit taxa si meregeti la serviciu de permise si inmatriculari auto,acolo mai trebuie platite ceva taxe pentru talon si numere si asigurarea pe minim 6 luni.