Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La ce indemnizatie de somaj am dreptul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La ce indemnizatie de somaj am dreptul?

Daca in acest an am avut 2 salarii minime, 705 respectiv 600 RON, cum se calculeaza ajutorul de somaj in acord cu L 76/2002?
1. Salariul minim brut pe economie luat in calculul indemnizatiei de somaj este 600 lei indiferent de fostul loc de munca al somerului.
2. Salariul minim de 705 lei este numai pentru bugetari si numai pentru perioada cat sunt sub contract individual de munca/raport de serviciu.