avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La ce indemnizatie de somaj am dreptul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La ce indemnizatie de somaj am dreptul?

Daca in acest an am avut 2 salarii minime, 705 respectiv 600 RON, cum se calculeaza ajutorul de somaj in acord cu L 76/2002?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:15, 20 Noiembrie 2010
1. Salariul minim brut pe economie luat in calculul indemnizatiei de somaj este 600 lei indiferent de fostul loc de munca al somerului.
2. Salariul minim de 705 lei este numai pentru bugetari si numai pentru perioada cat sunt sub contract individual de munca/raport de serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

600 sau 705 Stefanpetrut Stefanpetrut Daca am inceput sa beneficiez de somaj din oct. 2009 dupa schema de calcul 75% din 600 +cotizatie functie de vechime si incadrare, tinind cont ca someri sunt ... (vezi toată discuția)
Somajul : s-a modificat ceva in ce priveste perioada maxima si calculul ajutorului ? letipop letipop 1. oug 28/2009 era aplicabila pana la 31.dec.2009. s-a prelugit cumva perioada de aplicare ? 2. care este salariul minim brut pe tara care se ia ca referinta ... (vezi toată discuția)
Recalculare somaj 2010? dgrsj dgrsj Am somaj din august 2009 calculat in raport de vechiul sal.min/economie de 600 lei.Acum,dupa majorarea sal.min la 705 lei mi se va mari si somajul ... (vezi toată discuția)