Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recalculare SOMAJ 2010?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recalculare SOMAJ 2010?

Am somaj din august 2009 calculat in raport de vechiul sal.min/economie de 600 lei.Acum,dupa majorarea sal.min la 705 lei mi se va mari si somajul meu?......:help:
Salariul minim se majoreaza de la 01.01.2010 doar la bugetari.

Oricum nu se recalculeaza din cate stiu eu.
Dar somajul se calculeaza ca procent din sal.min pe econ.,deci daca el a crescut ar trebui sa recalculeze si somajul,asa cum fac cu pensiile.De unde stiti ca nu se recalculeaza?Multumesc.
BUNA

ma intereseaza si pe mine acest subiect. logic ar fi sa se recalculeze, eu trebuie sa imi depun dosarul pana in 22 ianuarie ca sa primesc banii/somajul incepand cu data de 23 decembrie, deci la care salar minim se v a calcula, cel de anul trecut sau cel de acum??
Cel mai bine este sa intrebati la somaj cand mergeti pentru viza.
1. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 39.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
2. Asadar daca in timpul perioadei de somaj se modifica salariul minim brut pe tara se modifica si acel 75%.
3. AJOFM merge si in acest an pe salariul minim brut pe tara de 600 lei, deoarece acesta a ramas neschimbat.
4. Din informatiile mele nu se aplica, la somerii proveniti din sistemul bugetar, calculul de 75% din 705 lei.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane