avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 600 sau 705
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

600 sau 705

Daca am inceput sa beneficiez de somaj din oct. 2009 dupa schema de calcul
75% din 600 +cotizatie functie de vechime si incadrare, tinind cont ca someri sunt bugetari iar salariu minim garantat pentru bugetari este de 705 incepind cu 01.01. 2010 acest fapt trebuia sa aduca o crestere a indemnizatiei cu 78,75 ron a tuturor somerilor din romania indiferent din ce sector provin ei(stat sau privat). Acest lucru nu sa intamplat deci cum se calculeaza indemnizatia de somaj sau care criteriu se aplica pentru a-mi putea recupera acesi 78.75 ron
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:32, 18 Februarie 2010
numai in romania pot exista doua categorii de salarii minime.....oricum, din cate stiu eu, 705 este doar pt bugetari, privatii sunt in afara acestui cuantum...
Pentru calculul indemnizatiei se foloseste salariul minim pe economie, 600 lei pentru care nu s-a obosit nimeni sa il mai actualizeze macar cu inflatia, de aproape 18 luni.
Asemanator salariului minim din CCM, 705 lei este salariul minim corespunzator coeficientului de ierarhizare 1,00 folosit in sistemul de salarizare bugetar.
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2010
ContSters42179, utilizator
1. Salariul minim brut lunar pe tara garantat in plata este unul singur: 600 lei.
2. Salariul minim de 705 lei, pentru bugetari, este numai pentru ierarhizarea salariilor din acest sector.
3. Daca un bugetar intra in somaj, indemnizatia i se calculeaza tot cu 75% din 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe ec 2010 coca_lb coca_lb Are cineva idee daca se mareste salariul minim pe economie incepand cu 1 ian 2010? (vezi toată discuția)
Recalculare somaj 2010? dgrsj dgrsj Am somaj din august 2009 calculat in raport de vechiul sal.min/economie de 600 lei.Acum,dupa majorarea sal.min la 705 lei mi se va mari si somajul ... (vezi toată discuția)
La ce indemnizatie de somaj am dreptul? emil6702 emil6702 Daca in acest an am avut 2 salarii minime, 705 respectiv 600 RON, cum se calculeaza ajutorul de somaj in acord cu L 76/2002? (vezi toată discuția)