Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce urmareste patronul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce urmareste patronul?

Buna ziua,
Am o mare problema . Sotul meu lucreaza in constructii si acum o luna si jumatate patronul l-a chemat si i-a spus sa se duca acasa in concediu fara plata ca il cheama el cand are nevoie. De atata timp stam fara bani. Cum sa procedam? Cumva patronul urmareste sa nu ii dea somaj? Sau ce altceva face? Poate sotul sa ceara intrarea in somaj tehnic si a expirat perioada legala? Ce putem fae? Care sunt drepturile noastre banesti?
Sper ca ma puteti ajuta sa imi rezolz aceste probleme.
Multumesc.
Nu are cum sa-l trimita in CFP fara acordul sotului dvs ... daca nu exista vreo cerere din partea sotului dvs de solicitare a CFP, atunci este un abuz al angajatorului in acest sens.

Intrarea in somaj tehnic se decide de catre angajator ... depuneti o sesizare la ITM