Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma suspecta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma suspecta

suspectez ca o firma:
- face evaziune fiscala neplatind tva-ul pe comenzile pe care le executa,
- are angajati la negru si executa/lucreaza ilegal comenzile
- nu are nici un act care sa dovedeasca legalitatea ei
- clientii vin la patron pe auzite, pe ascuns, platind mai putin decat la firmele ce platesc tva si alte cheltuieli statului
- e ajutata chiar de primarul acelui tinut

Firma a intrat in insolventa, a fost executata silit in 07.2009 si in prezent are 4-8 angajati, o masina ce transporta produsele la client si o cladire unde executa comenzile in spatele casei. Nu are o sigla sau un panou care sa spuna oficial ca acolo exista o firma. detalii aici: [ link extern ]

Unde ma pot adresa pentru un control. La anaf, avas, itm, registrul comertului ?
m1ha1.blogs, utilizator
Puteti sesiza ITM,Comisariatul Garzii Financiare,DGFP
Garda financiara pentru neplata taxelor, ITM pentru munca la negru.