Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

leasing

Buna ziua,

poate un SRL sa fie locatorul unui contract de leasing operational? Nu trebuie sa fie IFN? In contract mai apare si un broker - sigur cel care a intermediat toata treaba si care are un comision/contract.
O alta intrebare legata de situatia prezentata: obiectul unui leasing operational nu trebuie sa fie o suma de bani? Poate fi si un bun, care la sfarsitul perioadei de leasing se returneaza Locatorului?? daca este acceptata si situatia cu bun, nu inseamna ca de fapt este un contract de inchiriere? pai atunci care este avantajul??

Locatorul ramane acelasi, utilizatorul se poate schimba ( prin cesiune).
De ce nu ar exista optiunea de a cumpara? mai nou, si la leasing-ul operational ca si la cel financiar, exista optiunea de a cumpara bunul.
In contract nu este mentionata posibilitatea aceasta, insa inteleg ca partile pot intocmi act aditional daca vor...se va face referire la baza legala, dat fiind ca nu se prevede in contract, sau nu este nevoie sa se faca referire deloc?

Multumesc.
Chiar daca nu e prevazut in contract, exista posibilitatea legala de a cesiona contractul unui nou utilizator, doar ca se face cu acceptul locatorului. Cesiunea se semneaza de cele trei parti: locator, vechi utilizator, nou utilizator.