Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

Acum 18 ani m-am trezit "fericitul" tatic al unei fetite. Testul facut atunci la Mina Minovici dintr-o simpla proba de sange si amprente digitale, a iesit , citez "ca e posibil sa fie tatal minorei" - adica eu era posibil .....ce raspuns poate fi acesta? De 18 ani ma framant si pana la urma iata ca am intrat in posesia unei sume de bani pentru a putea face testul ADN si a ma linisti........Iata insa alte intrebari care ma framanta:
1. Cum sa fac sa o determin pe "fetita" sa faca testul? Exista vreo posibilitate de a obliga "fetita" sa faca acest test, mai ales ca este majora?
Nici macar nu am fost casatorit cu ea.Eu nu m-am dus la maternitate sa o recunosc. Dupa un an de zile m-a dat in judecata sa stabileasca ca eu sunt tatal (asa am ajuns la Mina Minovici care raspunde ca sub raport dermatoglific paternitatea mea fata de minora este nedecisa si cu inclinare spre prob.. iar sub aspect serologic pot fi tatal copilului) si sa se dispuna ca minora sa poarte numele meu (ceea ce nu s-a intamplat nici pana azi) si plata unei pensii alimentare din partea mea.
....................si totusi eu platesc pensie alimentara si sunt convins ca nu e copilul meu
daca acum 17, 18 ani o instanta a decis ca dvs sunteti tatal si exista o hotarare in acest sens, asa ramane, dvs nu mai puteti face ceva.
nu cred s-o convingeti pe copila sa faca un test ADN
Instanta a decis in urma unui "test" care spune ca ........."e posibil". Eu nu contest instanta ci contest testul care pe vremea aceea.........se faceau cum se faceau nu numai din punct de vedere medical ci chiar si din dispozitiile date de Ceausescu ca toti copii trebuie sa aiba un tata............asa ca..............
ceausescu murise de ceva timp, iar dvs puteati ataca decizia instantei
ceausescu murise, conceptiile au ramas.....
si cum sa atac decizia instantei? Am avut angajat avocat , nu stia oare ce are de facut ca doar am platit-o....?
In sfarsit, vorba lunga saracia omului, aveti sa-mi dati un sfat cu placere il accept