Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

Suntem doi frati, parintii nostrii sau despartit acum 42 de ani ,dar nu au divortat , mama a construit o casa pe terenul mostenit de la tatal ei,in 2009 a murit tata,mama are toate actele pe numele ei (cadastru extras de cacte ).Mama poate sa-mi vanda casa ei fara sa facem sucesiunea dupa decesul tatalui meu?
Nu.
Desi erau despartiti in fapt, de drept imobilul este bun comun din casnicie, asa ca 50% ii apartinea tatalui. Trebuie sa dezbateti succesiunea.
Aiurelu - bunul mostenit de mama ta de la tatal ei este BUN PROPRIU si mama ta poate sa faca orice doreste cu el ! Asta referitor la teren....referitor la constructie , daca aceasta a fost edificata in timpul casatoriei este BUN COMUN si , ca atare , va trebui dezbatuta succesiunea!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
terenul este bun propriu, deci este al mamei tale, constructia este bun comun, doarece parintii nu erau divortati. ar fi o discutie de facut, in sensul ca, cf. dreptului roman, casa urmeaza terenul si ar putea sa se discute despagubirea fratelui cu c.valoarea materialelor folosite la construirea casei, evident daca aveti facturile, si multe alte considerente, veniturile mamei in timpul separarii, etc. totul sub beneficiul indoielii deoarece nu vad actele in amanunt, si nu cunosc situatia in totalitate.
revin, oricum succesiunea trebuie dezbatuta.