Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte succesiune

Vreau si eu sa stiu daca este nevoie sa fac acte de mostenitor daca a decedat mama in luna Noiembrie 2012) dar tata traieste. Toate actele sunt pe numele tatalui meu (casa si teren agricol) . Mentionez ca nu am frati sau surori. Pot sa fac actele de mostenitor dupa ce decedeaza si tata ?
Daca proprietatile au fost achizitionate in timpul casatoriei, sunt bunuri comune chiar daca in acte este trecut doar tatal dvs. Ar trebui dezbatuta succesiunea dupa mama, in acest caz
Nu este absolut necesar sa faceti actele acum . Puteti face actele de mostenitor si dupa ce va muri ultimul dintre parinti . Iar la acel moment se vor dezbate ambele mosteniri deodata , eliberandu-se un singur certificat de mostenitor .

Carmen Faur, Mediator
Mai exista posibilitatea ca terenul sa fie mostenit sau altcumva bun propriu dobandit de tatal dumneavoastra, iar casa sa fie ridicata (construita/edificata) in timpul casatoriei; in acest caz, o parte din casa ar fi si a mamei si s-ar imparti mostenitorilor.
Sfatul meu este sa faceti succesiunea intr-un termen de 2 ani de la decesul mamei, pentru a reduce costurile ulterioare (la mai mult de 2 ani se plateste un impozit la stat, raportat la valoarea casei).
Daca nici acest lucru nu il puteti face, macar dati la notar o declaratie de acceptare a succesiunii, in termen de 1 an de la decesul mamei. Declaratia va costa cateva zeci de lei si va va ajuta sa va conservati drepturile si daca nu o sa va mai intelegeti pe viitor cu tatal si/sau cu fratii sau surorile, daca acestia exista.