Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma/suspendare activiate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma/suspendare activiate

Buna ziua,
As vrea sa stiu care ar fi cea mai simpla si ieftina metoda de a inchide o firma , SRL cu obiect activitate comert cu amanuntul (haine, cosmetice, incaltaminte etc). In cazul in care de exemplu firma isi suspenda activitatea pt 3 ani ce trebuie facut? Pt marfa ramasa se plateste TVA sau se poate casa? Dar pt inchiderea definitiva a firmei trebuie platit neaparat TVA sau ce se mai poate face?
De asemenea mentionez ca spatiul in care isi desfasoara momentan activitatea firma este proprietatea firmei dar nu este intabulat (nu exista ca si acte decat factura si un proces verbal de la licitatie); masina este de asemenea cumparata pe firma. Ar putea fi acestea un impediment?

Multumesc anticipat.
Suspendare pe 3 ani. E mai ieftin.
Si cu marfa ce ramane de pe stoc stiti cumva ce se poate face? Se poate casa, trebuie platit TVA pt ea? Multumesc.