Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pagubit carpatica asig
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pagubit carpatica asig

In urma cu 3 luni am avut un accident in eforie nord cu un baiat din bucuresti, un aigurat carpaica..dupa ce m-au amanat timp de doua luni si jumatate cu dosaru pe motiv ca nu au venit declaratiile si pozele de la bucuresti,intr un final au trimis dosaru la sibiu de unde la respins din cauza ca cel care a facut expertiza tehnica a considerat ca accidentul nu sa produs in conditiile spuse de conducatori auto si ca dinamica pozelor masinilor avariate nu caorespund la inaltime.Intrebarea mea e urmatoarea ,eu vreau sa ii dau in judecata sa recuperez prejudiciu dar as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa castig
sanse sunt... daca se va stabili printr-o expertiza judiciara, martori, ca accidentul s-a produs in conditiile descrise de cei doi conducatori auto
Pentru a va putea spune daca aveti vreo sansa in castigarea procesului ar trebui sa cunoastem toate elementele care au stat la baza respingerii dosarului (procesul verbal al politiei sau constatarea amiabila, fotografiile ambelor autovehicule, declaratiile conducatorilor auto, etc). Daca puneti la dispozitie aceste date se poate analiza posibilitatea ca dvs sa aveti sansa de castig.
Daca luati toate interventiile din acest forum numai in ultimele 6 luni, veti vedea acelasi invariabil raspuns din partea acestui asigurator: Sunt in stare sa-ti spuna ca nu te numesti cum scrie in BI chiar daca i-l pui in fata. Sunt doua firme din cauza carora toti asiguratorii au de suferit in Romania. Si cu toate acestea continua sa existe pe piata asigurarilor si sa pacaleasca oamenii, sa le ia banii si atat.
in procesul verbal intocmit de politia rutiera spune clar ca vinovat este asiguratul carpatica...declaratia vinovatului nu o am da am vazut o si in declaratie recunoaste ca e vinovat...problema e ca masina a intrat dauna totala...insa eu am reparat-o pe bani mei la negru la un service care lucreaza cu carpatica..constituie o problema faptul ca am reparat-o la negru?
ionutzionutz, utilizator
Nu dar aveti grija ca in acest caz nu vor exista facturi si deci asiguratorul ar putea sa va refuze plata pt lipsa actelor chiar daca ei v-au trimis acolo.