Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Motive neimputabile la efectuarea zilelor de CO in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Motive neimputabile la efectuarea zilelor de CO in anul urmator

Buna ziua,
In cazul Art 60, pct 2 din CCM 2007-2010 se face referire la "motive neimputabile salariatului" in cazul cind se pot efectua zile de CO in anul urmator. Banuiesc ca nu exista nicaieri o enumerare si va rog sa-mi dati citeva exemple.
Incazul unui control ITM cum dovedesc existenta acestor motive neimputabile salariatului?
Va multumesc !
Buna ziua !
De regula , existenta unei cereri de efectuare a CO in anul respectiv , cu rezolutie negativa pe aceasta , este suficienta . In absenta existentei cererii neaprobate sau imposibilitatii acordarii CO ( de ex. a lucrat 7 luni fara sa-si ia CO , apoi a intrat in C medical pana la sf. anului) nu vad alt motiv intemeiat de acordare in anul urmator a CO neefectuat .