avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită despre executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

despre executarea silita

am credite luate de la diferite banci,din cauza cresterei ratelor lunare nu am mai reusit sa le platesc de aproape 2 ani.executorul silit ma ameninta ca imi ia bunurile din casa..se poate daca bunurile nu sunt ale mele?.eu locuiesc cu parinti .si bunurile si casa sunt ale lor..astept raspuns#-o
Cel mai recent răspuns: godot , utilizator 02:10, 6 Decembrie 2010
executorul a spus ca imi va retine tot salariul pana cand isi va recupera intreaga suma,e vb doar de o descoperire de card..nu am girat cu salariul nimic...doar ca in ultimul an nu am mai avut un loc de munca,recent ma-m reangajat si mi sa spus ca imi vor retine tot salariu..desi nu cred ca se poate
andreyuza a scris:

executorul a spus ca imi va retine tot salariul pana cand isi va recupera intreaga suma,e vb doar de o descoperire de card..nu am girat cu salariul nimic...doar ca in ultimul an nu am mai avut un loc de munca,recent ma-m reangajat si mi sa spus ca imi vor retine tot salariu..desi nu cred ca se poate

Nu se poate asa ceva , recititi post-ul colegei @sisica .
Bafta!
andreyuza a scris:

am credite luate de la diferite banci,din cauza cresterei ratelor lunare nu am mai reusit sa le platesc de aproape 2 ani.executorul silit ma ameninta ca imi ia bunurile din casa..se poate daca bunurile nu sunt ale mele?.eu locuiesc cu parinti .si bunurile si casa sunt ale lor..astept raspuns#-o


Nu va poate executa decat pe ce va apartine.
Aveti dreptul de a fi asistata de avocat la momentul executarii.
Poate executa doar bunurile pe care le ai. Si veniturile din salariu. S-a spus si mai sus. Deci poti sta linistita. Daca le arati ca ai temele facute nu va face nimeni abuzuri pentru ca stiu toti ce-i asteapta :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare despre executare geta6 geta6 In cazul unei datorii la banca neachitata , executorul trebuie sa treaca prin tribunal? Se primeste vreo citatie? (vezi toată discuția)
Poprire salariala andat andat Buna ziua! Am urmatoarea situatie: am un credit in derulare, girat de catre doua persoane (una decedata, una in viata). Creditul va avea in curand restanta ... (vezi toată discuția)
Retinerea salariului de catre banca ana24 ana24 Va cer parerea in urmatoarea problema: Daca se stipuleaza in contractul de imprumut ca banca poate dispune dupa bunul sau plac de salariul tau in ... (vezi toată discuția)