Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RETINEREA SALARIULUI DE CATRE BANCA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RETINEREA SALARIULUI DE CATRE BANCA

Va cer parerea in urmatoarea problema:
Daca se stipuleaza in contractul de imprumut ca banca poate dispune dupa bunul sau plac de salariul tau in cazul in care nu platesti la termen, aceasta clauza este legala?! va intreb asta deoarece c. pr. civ ( ART.406-410)stipuleaza ca se poate retine doar pana la 50 % din salariu si nu din venituri cu caracter special: bani pt chirie, tichete de masa. dar totusi un client mi-a spus ca i-a oprit de cateva ori tot salariul de pe card, banii pt chirie.
VA ROG SA-MI RASPUNDETI. EU CONSIDER CA O ASEMENEA CLAUZA CONTRACTUALA ESTE ILEGALA INSA NU STIU SIGUR DACA NORMELE PROCEDURAL CIVILE DE CAREA AM AMINTIT AU CARACTER IMPERATIV, ADICA NU SE POATE DEROGA DE LA ELE.
TOTUSI IN ART. 410 SE PRECIZEAZA CA ESTE NULA ORICE URMARIRE FACUTA CU INCALCAREA ACESTOR NORME.
Este ilegala aceasta clauza, insa daca salariul va este virat la banca respectiva, aceasta va poate retine toate sumele din cont, indiferent ca sunt salariala sau de alta natura.