Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martori propusi de partea vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martori propusi de partea vatamata

Cati martori poate propune partea vatamata in cadrul procesului penal? Acestia trebuie specificati in Chemarea in judecata? Martori pot fii si invinuitii ? Pe parcursul procesului penal in instanta, se mai pot adauga si altii? Multumesc.
cati ii incuviinteaza instanta, acestia pot fi specificati si prin cer de chem in judec., dar se propun la primul termen de judecata(cand partile sunt legal citate si cauza nu comporta amanari sau nu sunt ridicate exceptii) si incuviintati . martorii nu pot fii invinuiti in aceeasi cauza(acestora li se ia declaratii/interogatoriu), pe parc proc se mai poate largi probatoriul prin audierea si a altor martori dc instanta apreciaza ca marturiilor celor incuviintati nu sunt suficiente sau au aparut alte aspecte noi si care se probeaza doar cu martori
Calitatea de martor o exclude pe cea de invinuit , inculpat , expert , interpret.
Asadar, pot fi martori cei care nu au fost condamnati pentru marturie mincinoasa, minorii , in vederea sustinerii laturii penale si a celei civile.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Martorii pot fi indicati atat in plangerea penala ,cat si la primul termen la care partile au fost legal citate,in cadrul cererilor de probatorii formulate de acestea.
In urma analizarii materialului probatoriu administrat instanta din oficiu sau la cererea partilor,poate dispune prelungirea probei testimoniale cu un numar de martori,daca audierea acestora rezulta din dezbateri ori din alte probe sau daca instanta considera ca aceasta prelungire este"concludenta si utila cauzei",conf.art.67 c.pr.pen.