avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copilul nu vrea cu tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copilul nu vrea cu tata

buna ziua,
prietena mea a divortat si i-a fost incredintat copilul . Tatal are dreptul sa ia copilul in prima si a 3-a saptamana din luna .
Ideea e ca de fiecare data cand a vrut sa vada copilul prietena mea l-a lasat, nu conta ca nu coincideau zilele hotarate, in speranta ca nu va lua copilul la domiciliul lui.
Insa acum tatal vrea sa ia copilul in weekendul acesta . Copilul este traumatizat si plange daca si mama intarzie un pic de la serviciu , plange si spune ca a parasit-o si mama.
Ce poate face mama daca copilul va incepe sa planga ca nu vrea sa plece fara mama?
Cel mai recent răspuns: emanuela_ab , utilizator 12:39, 25 Noiembrie 2010
incercati sa consiliati copilul
este dreptul tatalui sa-si ia copilul in dimiciliu.
cel mai bine este sa va adresati autoritatii tutelare, sa le expuneti problema si sa discutati cu ei daca va pot ajuta cu un psiholog pentru ca acesta sa stea de vorba cu copilul si in acest fel poate el va afla si de ce minorul refuza sa fie singur cu tatal.
vazand situatia minorului si diligentele depuse de mama, autoritatea tutelara va va sustine cand veti face in instanta un nou proces de modificare a programului de vizita, cerand ca intalnirile dintre tata si minor sa aiba loc numai in prezenta mamei.
va trebuie un nou proces, dar sa aveti sustinerea autoritatii tutelare.
deja programul de vizita existent este traumatizant pentru copil si nu se mai pune problema ca este in interesul superior al copilului.
multumesc frumos pentru raspunsuri tuturor

Avokitten a scris:

cel mai bine este sa va adresati autoritatii tutelare, sa le expuneti problema si sa discutati cu ei daca va pot ajuta cu un psiholog pentru ca acesta sa stea de vorba cu copilul si in acest fel poate el va afla si de ce minorul refuza sa fie singur cu tatal.
vazand situatia minorului si diligentele depuse de mama, autoritatea tutelara va va sustine cand veti face in instanta un nou proces de modificare a programului de vizita, cerand ca intalnirile dintre tata si minor sa aiba loc numai in prezenta mamei.
va trebuie un nou proces, dar sa aveti sustinerea autoritatii tutelare.
deja programul de vizita existent este traumatizant pentru copil si nu se mai pune problema ca este in interesul superior al copilului.


multumesc mult pentru ceva concret

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie, refuz copil respectare program de vizitare albu67 albu67 buna ziua Am un baiat de 14 ani, si de cca 4 luni , in urma unui program de vizitare stabilit de catre o instanta ,trebuie sa mearga la tata.Baiatul refuza ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)
Copilul nu vrea cu tata roxy2011 roxy2011 buna seara am nevoie de un sfat va rog. concubinul meu este in divort de sotia sa si exista deja un program de vizitare prin hotarare judecatoreasca ... (vezi toată discuția)