avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier cu probleme
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier cu probleme

Buna seara,am si eu o problema.
In anul 1992 am savarsit o infractiune,fiind condamnat in 1997 la 1 an inchisoare cu interzicerea drepturilor cf.art.71, 64 CP ptr.art. 36/1 D. 328/1966, 208/4 CP cu art. 33/a, 34 CP prin sentinta penala 157/03.02.1997 Jud.Sect. 1 def.prin 683/1997 Trib.M.Buc.
As-i dori sa stiu cum pot face reabilitarea pt acest cazier.
Mentionez ca imi foloseste pt angajare.
Cu respect .
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:37, 24 Noiembrie 2010
Este necesara formularea unei cereri pe rolul instantei privind constatarea intervenirii reabilitarii de drept in privinta pedepsei aplicate.
Aveti nevoie atat de sentinta pen. 157/03.02.1997 a Jud.Sect.1 legalizata cat si de dec. 683/1997 a Trib. Mun. Buc.legalizata.
De asemenea aveti nevoie de o serie de acte:
-cazier judiciar,
-blilet de iesire din penitenciar,
-chitantele de plata ale cheltuielilor judiciare catre stat din ambele hotarari,
-dovezi ale achitarii despagubirilor civile , daca ati fost obligat ,
-adeverinta de la ultimul locul de munca ( este necesar sa probati ca in acest timp ati castigat venituri din munca sau din alte mijloace oneste)
-caracterizare de la fostul loc de munca.( este necesara probarea conduitei dvs. in aceasta perioada)
Angajati avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Am revenit cu amanunte.
Trebuie sa specific ca nu am ispasit pedeapsa de 1 an pentru ca s-a dat un decret in 1997 prin care s-a gratiat pedeapsa.
Multumesc
Gratierea are ca efect inlaturarea in tot sau in parte a pedepsei aplicate, in cazul dvs. in tot a pedepsei aplicate.
Procedura reabilitarii este aceeasi-temeiul fiind constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
Nefiind executata pedeapsa nu mai este evident nevoie de biletul de iesire din penitenciar, in rest totul ramane necesar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare inainte de termen cosminn3l cosminn3l Am o pedeapsa de 1an si 6 luni cu suspendare + 2 ani termen de incercare... Exista vreo posibilitate sa ma reabilitez inainte de termen . Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Stergere cazier mario78 mario78 am primit condamnare in anul 1998 fapta a fost in 1996(eram minor),la decretul 328/1966,regim circulatie. 1luna si 15 zile art.35.alin1 3 luni ... (vezi toată discuția)
Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)