Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suspendarea HG 735/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suspendarea HG 735/2010

Buna seara, as avea rugamintea sa-mi spuna cineva, daca poate: Prin Sentinta civile nr. 338/2010 a Curtii de Apel Cluj, s-a dispus suspendarea executarii HG nr. 735/2010 privind pensiile militare de stat. Intrebarea mea ar fi: HG 735 se suspenda pentru toti pensionarii militari (politisti) sau doar pentru grupul care a cerut in instanta suspendarea respectivului act normativ ?. Multumesc mult, anticipat si va doresc sa aveti parte numai de bine. :luck:
Problema nu se poate pune asa, respectiv ca "HG 735 se suspenda pentru toti pensionarii militari...". Este vorba despre dispozitia instantei, care produce efecte doar pentru partile in proces.
Imi pare rau.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Eu cred ca dispozitia instantei produce efecte asupra tuturor subiectilor H.G. 735...
Conform dreptului de libera exprimare. Eu cred ca dispozitia instantei de la Cluj privind suspendarea aplicarii HG 735/2010 nu va avea efect nici macar asupra partilor in proces. Acestora tot li se vor recalcula pensiile militare dupa noul sistem unitar. Avem sute de exemple de hotarari ale instantelor care nu se aplica si nu se vor aplica niciodata.....Scuze, sunt si unele exceptii, respectiv hotarari ale instantelor care privesc drepturile magistratilor, astea se aplica intotdeauna. Cu stima.