Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recalculare pensie militara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recalculare pensie militara

Buna seara, as avea si eu o intrebare, daca poate sa ma lamureasca cineva:
Prin Sentinta civila a Curtii de Apel Cluj nr. 338/2010 (dosar 1371/33/2010)s-a dispus suspendarea HG 735/2010 referitoare la recalcularea pensiilor militare, decizie care a ramas irevocabila prin Decizia ICCJ nr 38/2011, apoi, prin Sentinta nr. 443/2010 (dos.1510/33/2010) a Curtii de Apel Cluj s-a dispus anularea unor articole din HG 735/2010. Intrebarea ar fi urmatoarea: Suspendarea (anularea) HG 735/2010 este valabila pentru toti pensionarii militari, politisti sau doar pentru cei care au deschis proces ? Poate fi vorba in cazul de fata de art. 23 din Legea 554/2004 ?:
"Obligaţia publicării
Hotărârile judecătoreşti definitive şi irevocabile prin care s-a anulat în tot sau în parte un act administrativ cu caracter normativ sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor. Acestea se publică obligatoriu după motivare, la solicitarea instanţelor, în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau, după caz, în monitoarele oficiale ale judeţelor ori al municipiului Bucureşti, fiind scutite de plata taxelor de publicare".
Cu alte cuvinte, la toti pensionarii militari, politisti, pensiile se recalculeaza conform HG 735, cu exceptia celor care au deschis proces, la care recalcularea se va face doar dupa (si in functie de) judecarea fondului ?
Sau in cazul anularii unor articole din HG 735, acestea nu sunt valabile pentru toata lumea si nu doar pentru cei implicati in proces, tinand cont ca este vorba de anularea unui act normativ ?
Multumesc mult daca poate cineva sa dea vre-un raspuns :luck:
Pilu a scris:

Buna seara, as avea si eu o intrebare, daca poate sa ma lamureasca cineva:
Prin Sentinta civila a Curtii de Apel Cluj nr. 338/2010 (dosar 1371/33/2010)s-a dispus suspendarea HG 735/2010 referitoare la recalcularea pensiilor militare, decizie care a ramas irevocabila prin Decizia ICCJ nr 38/2011, apoi, prin Sentinta nr. 443/2010 (dos.1510/33/2010) a Curtii de Apel Cluj s-a dispus anularea unor articole din HG 735/2010. Intrebarea ar fi urmatoarea: Suspendarea (anularea) HG 735/2010 este valabila pentru toti pensionarii militari, politisti sau doar pentru cei care au deschis proces ? Poate fi vorba in cazul de fata de art. 23 din Legea 554/2004 ?:
"Obligaţia publicării
Hotărârile judecătoreşti definitive şi irevocabile prin care s-a anulat în tot sau în parte un act administrativ cu caracter normativ sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor. Acestea se publică obligatoriu după motivare, la solicitarea instanţelor, în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau, după caz, în monitoarele oficiale ale judeţelor ori al municipiului Bucureşti, fiind scutite de plata taxelor de publicare".
Cu alte cuvinte, la toti pensionarii militari, politisti, pensiile se recalculeaza conform HG 735, cu exceptia celor care au deschis proces, la care recalcularea se va face doar dupa (si in functie de) judecarea fondului ?
Sau in cazul anularii unor articole din HG 735, acestea nu sunt valabile pentru toata lumea si nu doar pentru cei implicati in proces, tinand cont ca este vorba de anularea unui act normativ ?
Multumesc mult daca poate cineva sa dea vre-un raspuns :luck:

Si eu ma regasesc pe undeva in aceiasi situatie. Cum trebuie actionat? Nu stie nimeni?