Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE IN SUA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE IN SUA

Buna Ziua,

Exista cineva care sa stie care este procedura deschiderii unei succesiuni in Statele Unite , de pe urma unui cetatean american ? Se face in fata unei instante sau exista o instituitie echivalenta notariatului de la noi ?
Cunoaste cineva adrese ale unor avocati din SUA , cu care s-ar putea colabora pentru a se ocupa de problema asta ?
buna ziua.
daca defunctul a avut bunuri imobile in romania, succesiunea se poate dezbate si in tara .
va recomand sa va adresati consulatului .
Conform principiului lex patriae, pentru bunuri mobile succesiunea dupa defunct se supune legii statului al carui cetatean acesta a fost.
Daca defunctul a avut bunuri imobile, procedura succesorala se va face de autoritatile competente din statul in care se afla bunurile conform principiului lex rei sitae - legea locului unde se afla bunul.
Mai multe informatii, la consulatul din cadrul Ambasadei SUA.
Cu respect,
Teodor Dobrean
Bunuri imobile nu are ...Are in schimb bunuri mobile in SUA , ultimul domiciliu tot acolo...si desi este de origine romana, la data decesului nu mai avea decat cetatenie americana..Deci nu stiu daca as avea temei sa pot cere dezbaterea succesiunii in Romania.

Ma intreb: stie cineva un avocat in SUA ? Sau or exista societati romano-americane de avocatura ? Pe net nu am gasit mare lucru...