avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... plata taxa timbru in alt judet decat debitorul
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

plata taxa timbru in alt judet decat debitorul

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am o creanta comerciala negarantata fata de un debitor din judetul x, sediul meu ca si firma fiind in judetul y.
Doresc sa ma inscriu la masa credala. Intrebarea este: pot achita taxa de timbru in judetul y, chiar daca cauza se judeca in x?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 07:55, 27 Noiembrie 2010
Da, se poate. Specificati ca taxa de timbru este pentru Tribunalul din judetul x.
sediul meu ca si firma fiind in judetul y.
Doresc sa ma inscriu la masa credala. Intrebarea este: pot achita taxa de timbru in judetul y,

Nu numai ca puteti dar este obligatoriu ca TJ sa o platiti la DITL ( impozite si taxe locale) in a carui raza teritoriala aveti sediul dvs
taxele de timbru dupa ultima modoficare se pot plati la domiciliul reclamantului.
adica poti sa platesti taxa la primaria ta de domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara timbru 1968lucian 1968lucian S.C. creditor din jud. X se inscrie la masa credala a S.C. debitor din jud. Y. Unde achita 200 ron si ce mentioneaza pe foaia de varsamant? Multumesc (vezi toată discuția)
Recuperare salariu /ce cale sa urmez? MIKKKI MIKKKI BUNA ZIUA, AM MARE NEVOIE DE SPRIJINUL D -VOASTRA SOTUL MEU A LUCRAT PANA PE 10 MAI 2010 8 ANI DE ZILE LA O FIRMA UNDE DE 1 AN TOT AU PROBLEME CU PLATA SAL ... (vezi toată discuția)
Rodipet joe17 joe17 Scriu pe forum pentru a cere ajutorul dvs intr-o problema legata de institutia la care lucrez. Pana acum 4 luni am avut incheiat un abonament cu cei de la ... (vezi toată discuția)