Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... plata taxa timbru in alt judet decat debitorul
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

plata taxa timbru in alt judet decat debitorul

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am o creanta comerciala negarantata fata de un debitor din judetul x, sediul meu ca si firma fiind in judetul y.
Doresc sa ma inscriu la masa credala. Intrebarea este: pot achita taxa de timbru in judetul y, chiar daca cauza se judeca in x?
Va multumesc anticipat.
Da, se poate. Specificati ca taxa de timbru este pentru Tribunalul din judetul x.
sediul meu ca si firma fiind in judetul y.
Doresc sa ma inscriu la masa credala. Intrebarea este: pot achita taxa de timbru in judetul y,

Nu numai ca puteti dar este obligatoriu ca TJ sa o platiti la DITL ( impozite si taxe locale) in a carui raza teritoriala aveti sediul dvs
taxele de timbru dupa ultima modoficare se pot plati la domiciliul reclamantului.
adica poti sa platesti taxa la primaria ta de domiciliu.