Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Problema urgenta- cumul de functii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Problema urgenta- cumul de functii

care este baza legala care reglementeaza cumulul de functii
Legea cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice:

Art. 26. - (1) În cazuri excepţionale, posturile vacante şi temporar vacante pot fi ocupate şi prin cumul de funcţii, de personal angajat prin concurs sau examen, cu respectarea prevederilor legale privind cumulul de funcţii şi a celor referitoare la ocuparea posturilor vacante.
(2) Posturile vacante şi temporar vacante din unităţile sanitare publice, din unităţile de asistenţă socială şi medico- socială, de cultură şi învăţământ, care nu au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul şi de către persoane din aceeaşi unitate.
Art. 27. - Angajarea personalului prin cumul de funcţii în cazul în care o parte din programul funcţiei cumulate se suprapune celui corespunzător funcţiei în care este încadrat se face cu acordul conducerii unităţii la care persoana în cauză are funcţia de bază.
multumesc!