Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura

cum e corect sa procedezi? chitanta de avans, intocmesti o singura factura cu o pozitie de marfa si a 2 pozitie stornare avans.
Cel mai simplu de urmarit mi se pare asa:
1. Factura (o pozitie avns) + chitanta avans
2. Factura (2 pozitii: storno avans, repunere total) + chitanta rest de plata
Atentie ca nu poteti incasa numerar mai mult de 5000 lei pe zi de la o persoana juridica; daca factura depaseste.