avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasari plati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasari plati

Buna ziua,
De foarte putin timp lucrez la o firma care are productie si experienta mea in contabilitate primara e limitata asa ca asi fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune cum sa procedez:

1. incasarea avansului se face prin Chitanta sau casa de marcat plus factura?
2. stornare avans la montaj ne ramanae restul de plata OK dar cum incasez restul de plata pe casa de marcat din cate stiu pe bon treb sa fie ca pe factura suma si cantitatea ! Cum scad avansul pe casa de marcat sa imi ramana diferenta de bani? (cand sunt mai multe cantitati)
3. SRL cu casa de marcat mai foloseste si chitanta la persoanele fizice?
4. sistem de rate prin intermediul magazinului cu dobanda aferenta pe luna, facturez si dobanda? astfel la sfarsitul ratelor imi da o suma mai mare decat lucrarea.
5.cum trimit la montaj cu chitanta sau bon sa incaseze bani, pe bon ar trebui sa ii am in sertar din cate stiu!
6.pentru cumpararea de materiale le dau bani din sertar fac dispozitie de plata?
7. NIR in metri patrati facturez metri sau bucati?

sunt varza! X-(
p.s. nu am studi de contabilitate si nici experienta in domeniu!:((
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 15:39, 7 Iunie 2008
1. factura de avans +chitanta (daca avansul este pana in 5000 lei, daca este mai mare se achita prin banca - ceea ce depaseste sau integral)
2. factura de storno la fact de avans +factura pt ceea ce trebuie sa iti plateasca. deci 3 facturi
3. da in cazul comertului cu amanuntul
4. da se factureaza si dobanda pozitie separata conform scadentarului anexat la contract. Nu are cum pt ca rata + dobanda = total contract (adica suma facturilor)
5. nu inteleg ... probabil va referiti la dispozitia de plata cat
6 da, iar la explicatii treceti avans spre decontare
7. puteti factura mp... la unitatea de masusura pe fact treceti mp

Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2008
eu_inginer, utilizator
Multumesc pentru raspuns!

5. eu incasez avansul iar cand monteaza tamplaria se incaseaza diferenta le dau baietilor factura si chitanta sau bon de casa?

In legatura cu cele 3 facturi am alta nelamurire:
lucrarea de 1500 lei eu azi iau avansul 500 lei peste 2 saptamani e gata lucrarea si ii fac o factura de stornare avans 500 lei factura zero? si apoi o a 3 factura pe toata suma 1500?
in sertar am 1000 sau 1500 lei???:-/

eu faceam 2 facturi una de avans si alta de stornare avans din toata suma si obtinem rest de plata!
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2008
ContSters53045, utilizator
Lore_dana a scris:

Multumesc pentru raspuns!

5. eu incasez avansul iar cand monteaza tamplaria se incaseaza diferenta le dau baietilor factura si chitanta sau bon de casa?

In legatura cu cele 3 facturi am alta nelamurire:
lucrarea de 1500 lei eu azi iau avansul 500 lei peste 2 saptamani e gata lucrarea si ii fac o factura de stornare avans 500 lei factura zero? si apoi o a 3 factura pe toata suma 1500?
in sertar am 1000 sau 1500 lei???:-/

eu faceam 2 facturi una de avans si alta de stornare avans din toata suma si obtinem rest de plata!


Puctul meu de vedere
- emiteti factura de avans apoi la definitivrea lucrarii emiteti o factura cu suma totala in care se evidentiaza factura de avans cu semnul minus.

exemplu


lucrari montaj 1500
storno avans fact xx / 12.05.2008 - 500


total de plata 1000
atat trebuie sa ai si in sertar.
Ultima modificare: Vineri, 6 Iunie 2008
ContSters42967, utilizator
MS pt explicatie dar asa fac acum!
eu_ing mi-a zis de 3 facturi si nu stiu ce ar treb sa fie in a 3-a :((
Lore_dana a scris:

MS pt explicatie dar asa fac acum!
eu_ing mi-a zis de 3 facturi si nu stiu ce ar treb sa fie in a 3-a :((


E bine cum procedezi.
eu_ing a spus asa
emiti o fact. de avans - apoi emiti a doua fact stornand avansul si apoi emiti a treia factura cu suma totala.
Fa cum crezi ca-ti este mai usor. Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document justificativ incasare avansuri de la persoane fizice antonia_m09 antonia_m09 Suntem o SC de optica . Clientii nostrii sunt persoane fizice, in marea majoritate. Vanzarea se face pe baza emiterii bonului fiscal cuprinzand c/v pentru rama ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ratelor? Maria2014 Maria2014 Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta? Emit factura acum sau cand ridica produsul? (vezi toată discuția)
Incasare avans ... chitanta, factura, bon fiscal? 1cbastian 1cbastian Buna ziua, sunt [b]PFA [/b](norma de venit, [b]neplatitor TVA[/b]) - servicii informatice ... dezvoltare pagini web - si am urmatoarele nelamuriri ceea ce ... (vezi toată discuția)